Čeho lidé nejvíce litují na sklonku svého života? Podívejte se a vyvarujte se těchto chyb

                   

Těsně před smrtí dělají lidé zúčtování svého vlastního života. Hodnotí, čeho se jim povedlo dosáhnout, čeho naopak ne, a především si začínají uvědomovat, v čem dělali chyby a čeho nyní litují. Takové hodnocení jednou čeká na každého z nás, ale teď ještě máte čas se poučit a změnit to, co děláte. Mnoho umírajících totiž sdílí stejné názory na svůj život, opakují se tytéž nářky a lítosti. A vy si je teď můžete přečíst a už v této chvíli se zamyslet, jestli se vás náhodou netýkají také.

Čeho lidé nejčastěji litují

Lidé, kteří pracují s umírajícími, musí být velmi houževnatí a vnímat jistý pocit naplnění. V jistém ohledu jim tento pocit dává také to, že mají možnost vyvarovat se chybám ve svém životě a plnohodnotněji ho prožít. Mohou se totiž učit od lidí, kterým již smrt dýchá na záda a na život se tedy dívají z úplně jiné perspektivy. A právě takové rady jsou ty nejcennější. Zde najdete seznam celkem pěti nejčastějších lítostí, které lidé před smrtí mají. Mohou vám pomoci žít lepší a úplnější život.

  1. „Lituji, že jsem tolik pracoval/a.“

Pracovní život je důležitý, přijdeme mezi lidi, vyděláme si své vlastní peníze, máme jistý režim. Práce je tedy pro člověka podstatnou součástí života. Kromě toho k životu peníze potřebujeme. Jenomže v poslední době se práce pro někoho stala synonymem života. A to na úkor ostatních radostí, dětí, rodiny a přátel. Nenechte se tedy pohltit mamonem a svůj čas si i užívejte.

iPříliš mnoho práce vás může zdravotně i psychicky poznamenat.
  1. „Lituji, že jsem nežil/a podle sebe.“

Vždycky jste chtěli cestovat, přestěhovat se do jiného města, změnit práci, vyzkoušet tohle nebo ono. Jenomže se od vás očekávalo něco trochu jiného a tomu jste dali přednost. Někdy není na škodu, když některé sny zůstanou jenom sny, ale aby za vámi zůstala kopa nesplněných přání jenom proto, že jste se báli, to určitě není dobrá volba.

  1. „Lituji, že jsem nezůstal/a v kontaktu s přáteli.“

Malicherné hádky už rozdělily mnohé přátele, stejně jako ztráta kontaktu. Občas si na staré přátele, se kterými už se nevídáme, vzpomene asi každý, ale když jsme na smrtelné posteli začnou nám doopravdy chybět. Pokud už teď máte omezený kontakt se svými kamarády, zkuste ho znovu navázat v jeho původní kvalitě.

iObnovte kontakt s přáteli, klidně hned dnes.
  1. „Lituji, že jsem nebyl/a šťastnější.“

Štěstí má mnoho podob a na konci života litujeme, že jsme si ho víc nevážili. Zjistěte, co vás dělá šťastnými a nenechte si to od nikoho vzít. Užívejte si své štěstí a nežeňte se jenom tak slepě za něčím, co vám stejně nic nepřinese.

  1. „Lituji, že jsem neřekl/a nic o svých pocitech.“

V tomto případě jde o kladné i záporné pocity. Každý den si doma nasazujeme masku, abychom byli milí na ty, co nás štvou, a tajili před našimi milovanými, co si doopravdy myslíme. Buďte sami sebou a nesnažte se vycházet s každým jenom proto, abyste nedělali zlou krev.

iDusit v sobě pocity není dobré pro zdraví ani společenské vztahy.
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články