Běhání může posílit zdraví mozku za pouhý týden. Na správný chod těla má blahodárný účinek

                   

Běhání je jedna z možných variant, jak se udržet ve formě. Málokdo však ví, že může mít dobrý vliv i na vaši mozkovou činnost.

Existuje spousta aktivit, které procvičí různé partie vašeho těla, posílí některé svaly a udržují vás tak v dobré fyzické kondici. Mezi takové můžeme jednoznačně zařadit i běh, jímž spalujete kalorie a potrénujete si nohy. Podle posledních vědeckých výzkumů by však pravidelná fyzická aktivita v podobě běhání mohla mít blahodárný účinek na váš mozek.

Co bylo vyzkoumáno

Vědci v americkém Národním institutu zdraví zjišťovali, jak se projeví časté běhání na myších, které porovnávali sami se sebou před tím, než začali být pravidelně fyzicky vytíženy a poté co jeden týden běhali. Spolu s nimi srovnávali také myši, které žádnou aktivitu nevykonávali, aby tak nemohl být případný progres zaměňován s projevy stárnutí a vyspělosti.

iZdroj fotografie: unsplash.com

Podle výsledků výzkumu měla pravidelná fyzická aktivita pozitivní vliv na kognitivní funkce myší, které se zdáli být inteligentnější a lépe si pamatovali. Většina z nich měla také v pozorované oblasti mozku více neuronů, než ty myši, které nechali neaktivní. To by mohlo mít u lidí ještě dalekosáhlejší následky, což by se projevilo i jiných rovinách myšlení.

Jaký to má dopad na lidi

Ze závěrů tohoto výzkumu je možné říci, že ty osoby, které aktivně sportují by měli být inteligentnější, než kdyby vysedávali doma. Nicméně jelikož se u myší zvýšil počet neuronů v pozorované oblasti mozku a zaznamenaly se pozitivní změny i v jiných oblastech, lze spekulovat o tom, že by sportování mohlo zlepšit i ostatní kognitivní funkce.

iZdroj fotografie: unsplash.com

Můžeme tedy říci, že aktivní životní styl napomáhá vaší paměti a inteligenci, mimo to by se mohly zlepšit i vaše reflexy a rychlost reakcí na podněty. To může být založeno také na tom, že při většině sportů, stejně tak jako při běhání, je důležité dýchání. Když se spolu s tím zvýší vaše tepová frekvence, okysličí se tak váš mozek více a může lépe fungovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články