Arsène Wenger muž, který přišel, změnil a zvítězil. Jaký je jeho příběh?

                   

Neuvěřitelné – tak by dalo shrnout působení Arsèna Wengera v FC Arsenalu, kterému bude už dvacet, a to letos. V historii klubu se jedná o nejdéle sloužícího manažera.

Arsène Wenger byl jmenovaný už v roce 1996. Tenkrát přišel po odvolaném Bruce Rioche. Tenkrát to bylo překvapení jak pro celou fotbalovou veřejnost, tak i pro fanoušky anglického velkoklubu. Média se v té době spíše klaněla k jinému jménu – Johan Cruiff. Wenger tehdy přišel z Asie, konkrétně z Japonska, kde byl u klubu Nagoya. „V první chvíli jsem si pomyslel: Co tenhle Francouz ví o fotbale? Nosí brýle a vypadá v nich spíše jako učitel. Nemůže být stejně tak dobrý, jako byl George (Graham). Umí vůbec pořádně mluvit anglicky?“, to byla slova, které pronesl na adresu Wengera bývalý kapitán týmu Tony Adams.

i

Během dvaceti let Arsenal vyhrál patnáct velkých triumfů

Wenger zažil debut proti Blackburnu Rovers, kde Arsenal vyhrál hladce 2:0. Celou sezónu pak skončil na bronzové pozici. Následující ročník byl pro klub výherní – vyhrál ligový titul a FA Cup. Wenger byl na lavičce teprve druhou sezónu a už získal tzv. „double“, který je velmi ceněný a navíc se to stalo teprve podruhé v historii. Tím pádem Francouz zavřel ústa pochybovačům, a to i těm největším kritikům a jasně ukázal, že patří na lavičku Arsenalu. Arsenal pod jeho taktovkou vyhrál ligu třikrát, šestkrát si vydobyl FA Cup, šestkrát anglický superpohár Community Shields – zisk trofejí na ostrovech je dosti složitou záležitostí, takže tyto triumfy jen dokazují, jak je Wenger vynikající trenér.

Příchod Wengera byl ohromným přínosem pro anglický fotbal

Když na ostrovy přišel, tak bylo známo, že umí výborně pracovat s mladými hráči s tím, že se nebojí je do ustáleného týmu zapracovávat, i když postupnou formou.

Když trénoval ve Francii, získal díky tomu přezdívku „hledač talentů“. V Arsenalu pomohl v uvozovkách vyrůst takovým hvězdám jako je nyní Ashley Cole, Jermaine Pennant a také v současnosti Alex Oxlade-Chamberlain , Theo Walcott nebo  Kieran Gibbs.

Arsène Wenger je pro lidi hlavně ten, kdo jednou provždycky změnil anglický fotbal, na čemž vydělala i Premier League, jenž je nyní považována za jednu z nejlepších lig na světě. Dosáhl toho i za pomoci cizinců, které zařadil do kádru, za což však ze začátku sklízel nemístnou kritiku, ale dneska je to běžné nejen v anglické lize, ale snad v každé lize na světě. Zavedl také jinou filozofii tréninků, ale vyžadoval i správnou životosprávu a také názor, že fotbal je hlavně zábava.

Výsledek přišel v tom, že hra založená na tvořivosti, nápaditosti a chytrosti, je atraktivní a nese sebou úspěchy. „Arsène Wenger je trenér, který strávil celou svoji kariéru budováním týmů, které vyhrávaly trofeje a přitom bavily diváky svojí ofenzivní hrou.  Fotbal v jeho podání je naprosto odlišný od toho, který praktikují jeho soupeři“, tímto způsobem Arsèna Wengera charakterizoval BBC Sport.  „Změnil kulturu, změnil filozofii, což myslím bylo nejdůležitější. Věřím, že jeho největším přínosem pro fotbal byla myšlenka, že se hráči musí správně připravovat a starat se o sebe“, to je pochvalné vyjádření o Wengerovi od Grahama Taylora, bývalého manažera Watfordu.

i

Arsène Wenger má velkou podporu na všech stranách

V Aresenalu se francouzský lodivod těší i po těch dlouhých letech stále podpoře a důvěře, a to jak od vedení, tak i od fanoušků. Koneckonců anglický klub má jedny z nejvěrnějších fanoušků, protože s týmem cestují po celém světě a návštěvy na Emirates jsou jedny z nejvyšších po celé Evropě.

Arsenal i letos bojuje o titul. Je odehráno 22 kol a zatím vede tabulku, i když těsně před překvapením sezóny Leicesterem a Manchesterem City.

Fanoušci čekají na další titul už docela dlouho, ten poslední je ze sezóny 2003/2004. Ovšem letos má k němu Arsenal nejblíže za několik posledních let. Ta uvidíme, jak to celé dopadne.

i
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články