MMA ikona Jiří Procházka jako desátý nejlepší český sportovec? Směšné, zaslouží si více

KOMENTÁŘ: Až na desáté příčce skončil v letošní anketě Sportovec roku MMA zápasník Jiří Procházka, který prožil přelomovou sezónu. Proč patří mezi nejpodceňovanější sportovce u nás?

i Zdroj fotografie: UFC
                   

Když v červnu letošního roku pozvedl nad hlavu titulový pás pro šampiona polotěžké váhy největší a nejsledovanější světové organizace UFC, připsal si vůbec největší úspěch v dějinách českých bojových sportů. Vítězství nad Gloverem Teixierou, kterého docílil škrcením po necelých pěti minutách, patří vedle hokejového Nagana, semifinále fotbalového mistrovství Evropy a zlatých medailí českých olympioniků k největším úspěchům samostatného českého sportu.

Přesto se mu zdaleka nedostalo takové pozornosti, které by si triumf tohoto rozsahu zasloužil. Důvody jsou prosté: Bojové sporty jsou v české kotlině stále považovány za něco vulgárního či násilného co protiřečí filozofii sportu jako takového. MMA je na jedné straně stále jedním z nových sportů a nadále se vyvíjí. Řada odpůrců z řad široké veřejnosti tak zdaleka nemá povědomí o tom, co MMA jako sport obnáší a jaké dovednosti jsou k jeho provozování potřeba.

iZdroj fotografie: UFC

O podceňování komplexnosti a náročnosti bojových sportů, které vyžadují vysokou fyzickou a mentální kondici, dovednosti a trpělivost, mluvil před vyhlášením také sám Procházka. „Při vší úctě a pokoře k těm ostatním se to nedá srovnat. V žádném jiném sportu něco takového nenajdete, kde jeden člověk stojí proti druhému a musí ho fyzicky i mentálně ve všech rovinách překonat. MMA beru jako krále soutěží,“ citovalo Aktuálně.cz elitního českého zápasníka.

Úspěch bude doceněný až posléze

Na druhé straně zůstává desátá příčka velkým zklamáním. Anketu Sportovec roku totiž vyhlašuje Klub sportovních novinářů ČR, jehož členové jsou převážně lidé, kteří se sportovní žurnalistikou živí. O to více je s podivem, že Procházku porazila také atletka Barbora Špotáková, které v létě ukončila sportovní kariéru, nebo stříbrná a bronzová biatlonistka z mistrovství světa Markéta Davidová.

Úspěchy vodního slalomáře Víta Přindiše, hokejisty Davida Pastrňáka, tenistek Barbory Krejčíkové a Kateřiny Siniakové nebo vítězky ankety Ester Ledecké, samozřejmě nejsou zanedbatelné. Žádný z nich přesto neměl pro rozvoj konkrétního českého sportu takový význam jako právě Procházkův triumf. Zdá se, že MMA v Česku tak stále potřebuje čas a velké vítězství zřejmě bude doceněno až zpětně.

Měl být zápasník Jiří Procházka umístěný v anketě Sportovec roku výše?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články