Zinedine Zidane – naváže na svoje hráčské úspěchy?

                   

„Dříve či později chci trénovat. Nespěchám s tím, nemám osobní cíle, ale chci předat své zkušenosti, to pronesl Zinedine Zidane v březnu roku 2012 pro rozhlas po okamžiku, když ho jmenovali do funkce sportovního ředitele Realu Madrid.

Začínal jako asistent trenéra a fotbalové zkušenosti sbíral u Carla Ancelottiho.

„Bude sedět na lavičce. Škoda je, že už nemůže hrát. To je ten problém. Byl to fantastický hráč a nyní se rozhodl převzít roli trenéra. Velmi se těším, že s ním budu pracovat,“ řekl bývalý kouč PSG, jenž na trenérském postu u Realu Madrid vystřídal Josého Mourinha. V této sezóně to pro Bílý balet dopadlo výborně. Stal se králem evropského fotbalu a k tomu je třeba přičíst i titul v Lize Mistrů, už desátý. Navíc získal i trofej Mistrovství světa klubů.

Zidane dostal možnost v další sezóně vést rezervu – Real Madrid Castilla. Tam byla situace ne úplně dobrá. Jednak tým opustilo několik hráčů a pak také sestoupili z druhé nejvyšší španělské ligy. Španěl Diego Llorente, jeden z velmi talentovaných Španělů, který nyní hostuje v Rayo Vallecano k tomu řekl: „Měl jsem možnost odejít z Kastilie, ale když jsem se doslechl, že Zidane bude novým trenérem, byl to jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl zůstat. Učit se od legendy bylo výbornou příležitostí a povzbudilo to celý tým.„Zidane měl na stole ještě jinou nabídku, a to z Girondins Bordeaux, nakonec však zůstal v Madridu.

Během první sezóny se nepovedlo dostat tým nazpátek do druhé ligy, ale na druhé straně to nebyl jednoduchý úkol, jelikož hráči odešli úplně nebo na hostování. Budoval se tudíž znovu manšaft, který tvořil s hráči bývalého céčka a staršího dorostu. Stalo se, že jeho svěřenci měli v určitém okamžiku dost slušnou formu a ligu i vedli. Nakonec však tým B skončil šestý a tak nepostoupili.

Před sezónou 2015/16 skončil jako trenér Carlo Ancelotti, který měl velkou podporu, ale nepovedla se mu sezóna. Florentino Pérez rozhodl, že Ancelotti u týmů skončí, ale ne sám. S ním to byl ještě brankář. Prezident klubu jmenoval do funkce hlavního trenéra Rafaela Beniteze, což bylo podle všech fanoušků to nejhorší, co mohl udělat. Pérez udělal ještě další nepochopitelný krok právě na postu brankáře. Iker Casillas – brankářská ikona a nejenom Bílého baletu šla prodat do FC Porto. Fanoušci pak pokřikovali na Péreze, aby odstoupil. Bučení na hřišti podstupoval i Benitez.

Fanoušci se radovali z konce Beniteze!

i

Hlavní trenér Benitez skončil po remíze s domácí Valencií. To potěšila snad všechny fanoušky Realu Madrid. Začalo se spekulovat, kdo ho nahradí. Čtvrtého ledna 2016 bylo zveřejněno jméno Zinedine Zidane. Na sociálních sítích se strhla lavina podpory pro Francouze s alžírskými kořeny. Přestože fanoušci šíleli radostí, našli se i odpůrci. Jedním byl bývalý prezident klubu Ramón Calderón, který je zároveň odpůrcem současného vední, a to celkově.

Úplně první trénink Bílého baletu, který Zidane vedl, sledovalo 6000 lidí. Zidane se poté doznal, že si to užíval nejen on, ale i jeho mužstvo.

Devátého ledna 2016 nastal první ostrý test. Nastoupili proti Deportivu La Coruna. Už jenom, když se Zidane objevil, strhla se lavina nadšení. Samozřejmě ho někteří i trochu kritizovali ve stylu to jsme tedy zvědaví, ale to je celkem normální. Zizou měl nejlepší debut od roku 1959.

Jestli bude jeho angažmá výhrou, ukáže čas tak, jak je to všude na světě. Některé osobnosti či hráči ho označují v uvozovkách za praktického trenére, avšak podpora jeho hráčů, fanoušků a všeobecně široké fotbalové veřejnosti mluví za svoje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články