Ženy mají složitější mozek, a tak potřebují více hodin spánku. Kolik je tedy doporučeno?

                   

Kvalita i kvantita spánku jsou důležité pro celkové fungování našeho těla. Pokud nespíte dostatečný počet hodin a osvěžujícím spánkem, potom se můžete vystavovat různým zdravotním rizikům a nepříjemnostem. A vědci navíc nyní přišli s překvapujícím zjištěním a to, že tradičně doporučovaných osm hodin nemusí být pro ženy dostatečnými. Ženy totiž během dne musí zvládnout mnohem více práce než muži, a proto potřebují i delší dobu spánku, aby nebyly vyčerpané.

Zdravotní rizika nedostatku spánku

Je samozřejmě, že když nebudete dostatečně vyspalí, budete podráždění, unavení, nesoustředění, apod. Důsledkem špatného spánku, ale mohou i onemocnění závažnějšího charakteru, než je taková náladovost. Jedná se například o:

  • obezitu
  • vysoký krevní tlak
  • nízkou hladinu správného cholesterolu
  • cukrovku
  • zvýšené riziko nádorových onemocnění – rakovina prsu u žen, rakovina prostaty u mužů
  • lymfom střeva
  • Parkinsonovu chorobu
  • Alzheimerova choroba

Více hodin spánku pro ženy

Ženský mozek je funkčně mnohem složitější než ten mužský. Ženy jsou obecně vystaveny větší míře stresu a práce, protože kromě svého zaměstnání potom musí zvládat ještě domácnost. Muži se mohou více soustředit na svou práci a po příchodu domů z ní jednoduše „vypnout“. Díky tomu je nekvalitní spánek neovlivní tolik jako ženy. Aby se ženy dokázaly vypořádat se všemi povinnostmi, které zahrnují nejen jejich povolání, ale také domácí práce a děti, potřebují mnohem více energie. Výsledkem je jejich větší vyčerpanost, která si vyžaduje větší počet hodin kvalitního spánku. Vědci proto přišli s tím, že ženy by měly spát denně alespoň 8,5 hodiny. Ačkoliv se to může zdát jako mnoho, zvlášť k nutnostem vykonat výše zmíněné úkoly, jde vždycky jenom o váš hodnotový žebříček. Pokud na první místo postavíte své zdraví, potom včasný odchod do postele nebude nemožností.

iZkuste projednou včasný odchod do postele.
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články