Chuť na sladké byl mnohdy poslední hřebíček do rakve krásné postavy. U sladkého ale nejde jenom o štíhlou linii, protože nezřízené mlsání může mít i vážnější zdravotní důsledky. Velké množství cukru v těle snižuje naši imunitu, která nás potom nezvládá ochránit před nemocemi, ovlivňuje naši náladu související s hladinou cukru v krvi, poškozuje mozek, omezuje naše chuťové pohárky, zapříčiňuje, že stárneme rychleji a může způsobit i nemoci jako je rakovina nebo Alzheimer. Zbavit se závislosti na sladké tedy není jen v zájmu vaší linie, ale také vašeho zdraví. Podívejte se, jak můžete vyhrát.
-
Za odměnu si dám…
Nedávejte. Pokud dokončením této věty je určitý druh sladkosti nebo třeba dortík, tak rozhodně nedávejte. Zkuste si vytyčit nový systém, ve kterém nebude odměnou nic sladkého, které akorát zapříčiní vaše tloustnutí a další výše uvedené. Za odměnu si dejte třeba dvacetikorunu do kasičky a za našetřené peníze si něco hezkého kupte. Nebo jděte na pořádnou večeři. Jestliže se ale opravdu nemůžete zbavit nastaveného systému – dejte si za odměnu opravdu malý kousek hořké čokolády.
-
Nejdřív oběd potom zákusek
Tohle jsme slýchávali v dětství a dodnes v tom zůstává bolestná pravda. Když máte chuť na něco sladkého, může to být způsobeno nízkou hladinou cukru v krvi. Ta se ale zvýší v okamžiku, kdy si dáte nějakou lehkou svačinku. Po ní už tedy nebudete mít takovou chuť na sladkosti. Takže nejdříve se najezte a teprve poté, pokud mlsná neodezní, si dejte něco malého. I kdyby nic jiného, tak se toho do vás po jídle tolik nevejde a sladkého tak sníte méně.
-
Cukr v pití
Pokud za sladkosti a odměnu počítáte jenom čokoládu, cukrátka, zákusek nebo buchtu, nezapomeňte do této rovnice přidat také sladké limonády. Pitný režim se samozřejmě musí dodržovat, ale prim by v něm měli hrát voda, čistá minerální voda nebo neslazené čaje. Protože přechod na takový režim by mohl pro někoho být příliš drastický, zkuste snižovat příjem sladkých limonád pomalu. Nejdříve přidejte jenom jednu až dvě skleničky vody místo minerálky. Potom více a více.
-
Zdravá odměna
Mlsat se dá i ve zdravé podobě. Třeba když si místo smetanové točené zmrzliny dáte doma vyrobenou dřeň z jahod. Nebo když si místo šlehačkového dortu v cukrárně, doma upečete mrkvové muffiny, které jsou opravdu dobré. Ve svých domácích receptech vy rozhoduje o tom, kolik v nich bude cukru. Takže můžete dávku snížit nebo ještě v lepším případě nahradit medem nebo nějakým ovocem.
-
Snižuje příjem cukru pomalu
To, že se ze dne na den rozhodnete přestat sladit je sice samo o sobě šlechetné rozhodnutí, ale vaše snaha přijde vniveč. Pokud doteď bylo vaše tělo zvyklé, že dostává cukr denně, jídlo a pití bez něj mu nebude chutnat. Chuť bude narůstat, až se cukr projeví jako opravdová droga a vy nevydržíte a sníte na posezení pekáč buchet. Ubírejte proto postupně. Do čaje si dejte o čtvrt lžičky méně cukru než jindy. Stejně tak do kávy. Do buchty nebo jiného dezertu dejte jenom ½ dávky cukru podle receptu. Tělo si na menší dávku přivykne a vy potom můžete snížit zase o trochu.
-
Kalorie nejsou všechno
Když dodržujete počty kalorií a pak sníte kousek dortu nebo si dáte bonbony, potom vám to s vašimi počty poměrně dost zamává. To ale neznamená, že když jste tady přidali, tak musíte jinde ubrat. Větrník nelze počítat jako totéž co oběd, a tedy když jsem zhřešila, tak vynechám jídlo. Nejde totiž jenom o kalorie. Je samozřejmé, že větrník nemá tutéž výživovou hodnotu jako plnohodnotný oběd skládající se ze zeleninové přílohy, masa a brambor. Čísel, o která se jedná, je totiž mnohem více. Takže nezapomínejte počítat i s bílkovinami, zdravými tuky, sacharidy a dalšími.