Velký přehled 8 různých druhů bolesti a co mohou znamenat

                   

Bolest hlavy má mnoho příčin, které mohou znamenat místní nebo celkové poruchy organismu. Bolest nás může před něčím varovat, na něco upozorňovat nebo se také může jednat o banální důsledek něčeho, co jste si způsobili sami. Pokud si jste jistí, že jste nezanedbávali pitný režim, nejste v chronickém stresu ani jste se jinak nevystavovali prudkému slunci, potom může být bolest hlavy příznakem vážnějšího onemocnění. Dávejte ale pozor, protože i přes návštěvu lékaře je přes 12 miliónům pacientů po celém světě špatně diagnostikována příčina této bolesti. Zkuste si sami vypozorovat, co by mohlo být jejím důvodem podle tohoto přehledu.

Bolest hlavy a její druhy

Bolesti hlavy se od sebe liší nejen umístěním, kdy se může jednat o bolest v čelní části, v týlu, temeni či na spáncích, ale také intenzitou. Někoho může v hlavě bodat, jiného tepat nebo pulsovat. Podle toho lze rozlišit:

  1. Úder hromu – velmi výstižný název pro silnou bolest, která přijde znenadání a má opravdu rychlý nástup. Pokud nesnesitelná bolest po 60 sekundách trochu poleví, potom se může jednat o příznak krvácení do mozku.
  2. Bolest doprovázená rozostřeným viděním – pokud společně s bolestí pociťujete i jistou zmatenost, rozmazanost vidění nebo se vám najednou špatně mluví, právě u vás došlo k cévní mozkové příhodě.
  3. Otřes mozku – při nehodě, kdy se uhodíte do hlavy, můžete vnímat ostrou bolest, závrať, pocit na zvracení nebo poruchy paměti. Ať už se jednalo o pád, náraz nebo jiný úraz, určitě si zajděte k lékaři.
  4. Bolest hlavy po 50-tce – jestliže vám bylo již 50 let a hlava vás silně bolí, může to značit, že ve vašich velkých tepnách v mozku došlo k nějaké změně. Konzultujte to se svým lékařem.
  5. Tepavá bolest po sportování – v některých případech může bolest způsobit náročné sportování, také se ale může jednat o mozkové aneurysma. Ať už je to vyboulení mozkových cév nebo nádor, určitě zajděte k lékaři, pokud bolest nepřejde.
  6. Cefalgia – příčinou této bolesti bývá nejčastěji mozkové aneurysma nebo podráždění nervů v hlavě. Projevuje se nejdříve v oblasti jednoho oka načež plynule přejde ke druhému oku. Následně rezonuje v celé hlavě, přičemž ji mohou provázet nevolnost a zvracení či závratě.
  7. Zánět mozkových blan – neboli meningitidu budete vnímat jako ztuhnutí šíje, nevolnost, vysoké horečky a bolesti hlavy.
  8. Migréna – ostrá bolest, která se projevuje jenom na jedné straně hlavy. Zároveň přecitlivělost na světlo, nevolnosti a možné zvracení. Migréna by měla po několika hodinách odeznít sama.
iBolest hlavy rozhodně nepodceňujte.
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články