Tato sladkovodní ryba našemu zdraví moc nepřispívá. Nahraďte ji ve svém jídelníčku

                   

Obecně se věří, že ryby jsou prospěšné pro naše zdraví, protože obsahují různé minerály, živiny a látky a rovněž se dobře a snadno tráví. Bohužel to ale neplatí pro všechny druhy. Pod obchodním názvem Pangasius se schovává ryba Pangas spodnooký, který má svůj domov v jihovýchodní Asii. A právě s místem jeho původu, jímž je řeka Mekong a Menam-Čao-Praja je spojen onen ošemetný problém. Právě tyto dvě řeky patří mezi nejznečištěnější na světě, což se promítá také do živočichů, žijících v nich. A výjimkou není ani pangas.

Co všechno je s pangasem špatně

Na popularitě tato ryba získala především díky své nízké ceně. Dováží se k nám v podobě zmrzlých filetů, které jsou nejlevnější ze všech ryb. Ačkoliv by se mohlo zdát, že za příznivé peníze dostáváte na svůj talíř něco zdravého, opak je pravdou. Kvalita masa této ryby je velmi nízká a hned se dozvíte se proč.

  • Ryby jsou dopovány antibiotiky

V přirozeném prostředí trvá rybě dokonce až 4x déle, než dosáhne dospělosti. Protože ale trh potřebuje fungovat rychle a tohle by trvalo moc dlouho, jsou do ryb pumpována antibiotika. Díky nim mají ryby zůstat zdravé. Aby rychleji vyrostly, dostávají růstové hormony, které rovněž podporují jejich rozmnožování. To vše z důvodu nenasycenosti trhu. Problém je, že tyto hormony potom konzumuje v jejich mase my, načež nám mohou v těle nadělat pořádnou neplechu. V USA byl dokonce dovoz pangase z těchto důvodů zakázán.

  • Nádrže plné toxinů

Jak již bylo řečeno, řeky ze které tato ryba pochází, jsou plné odpadků. Nejinak je tomu v nádržích, ve kterých jsou pangasové chování. Ty obsahují vysoké procento chemikálií, toxických látek, bakterií, těžkých kovů, chlórů, izomerů a dalších škodlivin. A tyto všechny látky se poté dostávají do těla ryb a od nich potom až k nám na talíř.

  • Téměř nulová výživová hodnota

Je sice faktem, že pangas oproti jiným rybám neobsahuje rtuť. Právě z tohoto důvodu se stal velmi oblíbenou alternativou jiných ryb. Jenomže pangas neobsahuje i jiné látky, které by ale obsahovat měl. Například oproti jiným rybám u něho nenajdete téměř žádné omega-3 mastné kyseliny, které jsou pro naše zdraví výrazně prospěšné. Také má jen velmi málo jódu. Jediné, čeho má pangas dostatek, ale opět je to špatně, je sodík. Příliš mnoho sodíku v našem organismu souvisí s vysokým krevním tlakem.

iDejte si raději lososa nebo našeho kapra. Uděláte pro své zdraví lépe.
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články