Seznam 20 druhů oříšků a semen, které vám pomohou při zdravotních komplikacích

                   

Příroda je nevyčerpatelným zdrojem vitamínů, minerálů a dalších významných látek, které prospívají našemu zdraví. Jednou z mnoha kategorií, ve které všechny tyto živiny pro náš organismus najdete, jsou oříšky a semena, která obecně obsahují mnoho bílkovin, vitamínů, enzymů a zdravých tuků. Kromě toho skvěle tiší hlad, takže už nebudete mít chuť na žádné rychlé občerstvení. Poradí si s mnoha nemocemi a to včetně těch civilizačních.

Ořechy jsou zásobárnou zdraví

Mnoho semínek a ořechů obsahuje pro naše tělo důležité zdravé oleje a tuky v podobě omega-3 mastných kyselin. Celkově doplňují energii a udržují nás v dobré kondici. Proto jsou tak oblíbené u sportovců a atletů. Podívejte se, jaké zdravotní přínosy mají jednotlivé druhy ořechů a semen.

 1. Lněná semínka – mají pozitivní vliv na hladinu hormonů, čímž eliminují projevy menstruace a menopauzy. Snižují také riziko rakoviny prsu nebo prostaty.
 2. Kmín – má antiseptický účinek, posiluje imunitu a také funkci jater. Umí si poradit se zažívacími obtížemi, astmatem a artritidou.
 3. Chia semínka – jsou velmi oblíbená jako zdroj energie a při hubnutí. Kromě toho ale také svými schopnostmi chrání srdce a cévy a pomáhají tak předcházet kardiovaskulárním onemocnění. Vhodná jsou i při cukrovce. Mimo jiné snižují bolest kloubů.
 4. Dýňová semínka – potlačují projevy stresu a deprese, čímž zlepšují náladu. Zabíjejí parazity ve střevech a předcházejí vzniku ledvinových kamenů. Jsou perfektním zdrojem vitamínů B.
 5. Vlašské ořechy – jsou zdrojem zdravých tuků a olejů. Působí protizánětlivě a snižují riziko onemocnění cév, srdce, jater, rakoviny prostaty nebo prsu. Také mají pozitivní vliv na funkci mozku.
 6. Konopná semínka – jsou zdrojem bílkovin a posilují imunitu. Chrání před rakovinou či onemocněním kardiovaskulárního systému. Zlepšují kvalitu pokožky, kterou vyživují a hydratují.
iKonopná semínka bojují proti mnoha neduhům.
 • Meruňková jadérka – posilují imunitu, takže se snáze ubráníte chřipce a nachlazení. Rovněž reguluje revma a vysoký krevní tlak. Předchází a eliminuje projevy rakoviny.
 • Piniové ořechy – dodávají energii a snižují zároveň chuť k jídlu. Díky vysokému obsahu antioxidantů zpomalují proces stárnutí a podporují zdraví srdce.
 • Jedlé kaštany – navrací zdraví krvi tím, že kontrolují hladinu glykémie a zároveň léčí anémii. Kromě toho ale také podporují hubnutí, chrání mozek a zlepšují paměť.
 • Semínka z granátového jablka – jsou bohatá na antioxidanty, které okysličují krev a snižují riziko onemocnění srdce. Jsou vhodná při zánětech kloubů.
 • Makadamové ořechy – poradí si se zažívacími potížemi a zároveň pročišťují tlusté střevo. Snižují chudokrevnost a léčí anémii, přičemž odbourávají vysokou hladinu cholesterolu a cukru v krvi.
 • Sezamová semínka – poskytují úlevu kloubům trpícím revmatem nebo artritidou, protože jsou velkou zásobárnou vápníku a hořčíku. Snižují rovněž cholesterol a vysoký krevní tlak.
 • iSezamová semínka vás vyléčí.
 • Para ořechy – jsou dobré v boji proti rakovině slinivky a nemocem pohlavních orgánů. Reguluje hladinu cukru v krvi a také hormonů, které mají vliv na štítnou žlázu.
 • Pekanové ořechy – prevence zdraví u kostí a zubů, kožních onemocnění a nemocí kardiovaskulárního systému. Navíc jsou zdrojem vitamínu A, B a E.
 • Hroznová jadérka – pomáhají předcházet onemocněním spojeným s vysokým krevním tlakem nebo špatným cholesterolem. Zmírňují otoky a dobře hojí rány. Poradí si i s některými druhy rakoviny.
 • Kešu oříšky – podpora při problémech s krví – zlepšují krvetvorbu, snižují krevní tlak a jsou prevencí proti cukrovce. Chrání také srdce před onemocněním.
 • iPodporují tvorbu krve.
 • Slunečnicová semínka – eliminuje projevy některých nemocí jako je například astma, vysoký krevní tlak, migrény. Pomáhá předcházet srdečnímu infarktu a mozkové mrtvici.
 • Pistácie – jsou vhodné při problémech s váhou. Také snižují potřebu inzulínu při cukrovce a také snižují samy o sobě krevní tlak. Prevence rakoviny.
 • Mandle – snižují chuť k jídlu, čímž podporují snahu zhubnout. Jsou dobrou zásobárnou biotinu, přičemž zlepšují kvalitu kostí a paměti.
 • Lískové ořechy – zlepšují paměť a jsou tak prevencí proti Alzheimerově chorobě. Chrání kardiovaskulární systém a brojí proti rakovině a cukrovce.
 • iLískové ořechy představují prevenci proti Alzheimerově chorobě.
  Diskuze Vstoupit do diskuze
  67 lidí právě čte
  Autor článku

  Matěj Pokorný

  Zobrazit další články