Rozpadající se vztah může zachránit jediná otázka. Pozor má to vliv i na vaše zdraví

                   

Hned pro začátek, nejedná se o otázku „Vezmeš si mě?“ nebo „Nepořídíme si miminko?“ nebo snad „Miluješ mě?“. Tato otázka má totiž mnohem hlubší podstatu a přišel na ni Richard Evans, který napsal přes 25 románů a podle deníku New York Times a USA Today je jedním z nejprodávanějších autorů. Právě jeho mezinárodní úspěch na knižním poli ale mohl za narušení jeho vztahu s manželkou Keri. Často cestoval a po návratu společné konverzace vázly. Častěji se objevovaly hádky, které později vedly dokonce k úvahám o rozvodu. Jejich vztah trpěl nejen jejich odcizováním, ale také odlišností v povahách, hádky byly každodenním chlebem. A přesto tento pár svou krizi překonal, a to díky jedné jediné otázce.

Musím se změnit já a nikdo jiný

Vše vygradovalo jedním telefonátem. Když byl Richard na turné se svou knihou, telefonoval si s manželkou. I během tohoto hovoru došlo na hádku, která skončila tím, že Keri práskla manželovi telefonem. A ten si sám, frustrovaný, zmatený a unavený velmi dlouho povídal s Bohem. Po několika hodinách mu ale došlo, že jediné, co může udělat, aby vztah zachránil je, změnit se. Svou manželku změnit nedokáže, takže jediné, co potřebuje je síla, aby dokázal změnit sebe. První ráno po návratu domů položil manželce tu důležitou otázku.

 • Co pro tebe mohu dnes udělat, abys byla šťastná?

Manželka Keri tuto otázku považovala za další provokaci, ale nakonec odpověděla, že jestli její manžel chce něco dělat, tak může uklidit kuchyni. Richard to udělal. Druhého dne ráno se zeptal na stejnou otázku znovu a dostalo se mu na ni znovu cynické odpovědi, že může uklidit garáž. I když byl vyčerpaný z práce a věděl, že manželka ho spíše provokuje, vytrval a šel garáž uklidit. Dalšího dne se scéna opakovala a takto i následující dva týdny. Poté ho manželka Keri požádala, aby toho zanechal. Richard odmítl a vysvětlil, že musí, protože mu záleží na jejich manželství a chce ho napravit. Během toho dne si všechno vyříkali a další den se Keri manžela zeptala jako první. Hádky postupně ustoupily a zhruba po dvou měsících nebylo zapotřebí ani této otázky, aby vztah zase fungoval.

iHádky nikam nevedou.

Psychické zdraví ovlivňuje i to fyzické

Vztahy s ostatními lidmi souvisí s naším psychickým zdravím. Pokud je něco problematické, potom nás to může stresovat. Stres má vliv na naše fyzické zdraví a může být příčinou nebo spouštěčem mnoha banálních i závažných onemocnění. Stres způsobuje:

 • srdeční choroby
 • bolesti hlavy
 • stavy úzkosti a deprese
 • zažívací problémy
 • přibývání nebo ubývání váhy
 • nesoustředěnost
 • problémy s pamětí
 • astma
 • Alzheimerovu nemoc
 • problémy se spánkem
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články