Proč pro dopití kávy musíte vždycky hned na záchod? Tady máte vysvětlení

                   

Konzumace kávy v mnoha zemích představuje samostatný společenský rituál. Většina jedinců ji však pije pro její povzbuzující účinky. Jenomže nejenom, že tento nápoj stimuluje náš mozek, což bylo vědecky prokázáno, ale rovněž má také vliv na naše zažívání. Spousta z nás musí chvíli po dopití hrníčku kávy navštívit onu místnost. Proč tedy po vypití kávy dochází k takové nutnosti uvolnit střeva? Zde najdete odpověď.

Káva a její účinky na zdraví

Káva jako taková obsahuje spoustu důležitých látek, přičemž mnoho z nich má určité dopady na naše zdraví. Ačkoliv milovníci kávy a čaje proti sobě v mnoha ohledech brojí, faktem zůstává, že káva má pozitivní vliv na:

  • únavu a vyčerpání – je zdrojem kofeinu
  • snížení riziko vzniku deprese
  • snížení rizika vzniku diabetu II. typu
  • prodloužení našeho života
  • snižuje riziko onemocnění jater
  • chrání mozek před neurodegenerativními chorobami

Káva aktivuje střeva a zažívání

Kromě toho, že se vědci shodují na tom, že káva je v určitém menším množství zdravá, zároveň dochází k nutnosti se jít vyprázdnit. Tento účinek neplatí na každého, postihuje přibližně jen 3 jedince z 10. Důvodem přitom není to, že by kofein byl laxativní, protože stejné nutkání mohou pociťovat i ti, kdo pijí kávu bez kofeinu. Může za to tedy něco jiného – a tím je podle vědců kyselost kávy. Jakmile totiž kyselá káva dojde do žaludku, zvýší se zde hladina žaludečních kyselin. Žaludek si s tímto musí poradit a reaguje na to zvýšenou peristaltikou střev. Současně s tím káva aktivuje cholecystokinin, který má vliv na enzymy a vylučování. V podstatě tedy káva způsobí zrychlení metabolismu a urychlí tak nutnost odejít na toaletu, což se dostavuje cca 4 minuty po vypití hrnku kávy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články