Poznejte na sobě těchto 10 znaků, že si vaše tělo říká o detoxikaci

                   

Dříve se lidé pročišťovali pravidelně a snadno – drželi půst. V dnešní době dodržuje odříkání v určitých dnech roku opravdu málokdo a vzhledem k tomu, jakým způsobem se stravujeme, se naše těla zanášejí. Kvůli spěchu nemáme čas téměř na nic, problémem ovšem je, když nemáme čas ani na to, abychom se v klidu a dobře najedli. Pokud konzumujete často jídla z rychlého občerstvení, nedostatek energie doplňujete rychlými cukry z dobrot nebo kofeinem z kávy, k tomu se stresujete a nejste schopni ani na chvíli zvolnit, potom si o to může vaše tělo začít říkat samo. Vyslyšte ho – myslete na své zdraví.

Příznaky, při kterých byste měli uvažovat o pročištění

Detoxikace organismu už dávno není jenom doporučovaným způsobem hvězd, jak zhubnout a podobně. Jedná se o účinný způsob, jak načerpat novou energii a zbavit své tělo nežádoucích usazených škodlivin. Činit tak můžete pravidelně, stejně jako naši předci dříve při půstech, ale obzvlášť byste se měli pozastavit v případě, že vaše tělo začíná vysílat tyto varovné signály:

 1. bolesti hlavy
 2. změny nálad
 3. podrážděnost
 4. vysušení kůže, skvrny a podivné zabarvení pokožky
 5. únava
 6. metabolické problémy
 7. problémy se zažíváním
 8. lámavost nehtů
 9. bolesti kloubů
 10. zvýšení tělesné hmotnosti

Vyhovte naléhání svého organismu a zkuste detox

Pokud se rozhodnete pro detox, potom musíte několik dní před plánovaným započetím omezit některé potraviny. Jedná se například o sladkosti, kávu, silný černý čaj, výrobky z pšeničné mouky, fast food, alkohol, mléko, sýry s vysokým podílem tuku v sušině. Zaměřte se spíše na zeleninu a ovoce a zvyšte jejich příjem. Z hlediska pitného režimu byste měli konzumovat jenom bylinný či zelený čaj nebo čistou vodu. Podle toho, které orgány chcete zbavit nánosu škodlivin, volte i potraviny:

 • Ledviny – Na pročištění ledvin vám výrazně pomohou ovocné nápoje a ovoce samotné. Ze zeleniny je potom vhodný drink z kombinace zázvoru, kurkumy, petržele a dýňových semínek.
 • Játra – Fungují jako naše pračka, perou krev a odvádějí toxiny. Z tohoto důvodu je nutné, aby správně fungovala. Na jejich pročištění jezte mrkev, kurkumu, granátové jablko, saláty, jablko, avokádo a řepu.
 • Tlusté střevo – Zde zůstává nejvíce usazenin od toxických jídel. Zbavíte se jich tím, že budete jíst více špenátu, citrónu, avokáda, brokolice a chia semínek. Z pití pomůže zelený čaj a jablečný ocet.
 • Slinivka břišní – Na detox tohoto orgánu se doporučuje jíst denně citróny, kiwi, ananas a salát.
iPři detoxu raději kávu vynechte.
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články