MMA je čím dál víc populárnější, co stojí za úspěchem?

                   

Pod pojmem bojový sport si každý představí něco jiného. Na světě jich existuje hodně. Mezi jednoznačně nejoblíbenější patří karate, které je známé z asijských filmů, například Jackie Chan, i když ten je mistr bojových umění všeobecně. Bojový sport, to však není čistě jen karate, ale také box, který je častokrát až vysoce drastickou v uvozovkách zábavou, čili se většinou ženy nedokážou podívat na ani jedno celé utkání. Box jako takový je dost tvrdý sport, ale často si ho pletou s MMA, což je úplně něco jiného. MMA začíná být také dost populární v našich končinách.

MMA není v žádném případě box. Je to spíše zápasení v kleci. Prostě se jedná o smíšená bojová umění, kde je povolen kontakt bez jakýchkoliv zbraní, vyjma tělo, které rozdává chvaty nalevo, napravo. U boxu se nemusí přemýšlet, co má boxer udělat, ale v MMA je to důležité. Když se nebude přemýšlet, tak se může zápasník lehce ocitnout na zemi a zápas pro něj končí prohrou. Každý u úderů nebo chvatů, jenž nebude přesný, může člověka dostat do situace, ze které se nepůjde už dostat ven.

MMA vzniklo koncem dvacátého století, když se za hlavní cíl považovalo pomocí bojových umění vyhrát nad soupeřem. MMA je dnes vysoce oblíbené ve Spojených státech amerických, jak jinak. Ovšem u nás se tomu také věnují aktivně a v České republice už probíhají takové zápasy a kdo ví, třeba někdy nějaký Čech zvítězí a bude šampion.

Co s váhovými kategoriemi?

Kdo si myslí, že na MMA mohou jen ti, kteří mají vysokou váhu, tak se plete. Ani na to člověk nemusí být dvoumetrový pořízek. MMA se dělí podle váhových kategorií stejně jako box. Nejnižší váha, která se může zapojit minimálně sedmdesát až osmdesát kilo. U nejvyšší je to do sto dvaceti kil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články