Lékaři vysvětlili, co může konstantní únava doopravdy naznačovat a jaké má příčiny

                   

Konstantní únava může být nepříliš příjemným jevem u mnoha lidí. Co však tento druh únavy znamená a jaké jsou její příčiny.

Mnoho lékařů se již nejspíš setkalo se stížností pacienta na únavu, přestože spal nejméně 8 hodin. Jedná se o vcelku častý příznak konstantní únavy. Podle statistik je totiž každou vteřinu přibližně každý pátý člověk unavený a každý desátý cítí neustálý pocit únavy. Důvodů může být mnoho, ale v dnešním článku vám představíme 15 nejčastějších příčin, které způsobují konstantní únavu.

Nedostatek spánku

Může to znít až moc jednoduše, ale opravdu je tomu tak. Základní příčinou konstantní únavy může být nízká hladina spánku. Každý člověk je totiž jiný, a každému vyhovuje jiná délka spánku. Takže i když jste prospali 8 hodin, pro vaše tělo to nemusí být dostačující. Stejně tak někdo může spát pouze 5 a méně hodin a je čilí jako rybička.

Špatné stravovací návyky

Lidská hladina energie se krom poctivého spánku odráží také od jeho stravovacích návyků. Pro tělo je velmi důležité mít stabilní příjem všech potřebných živin, vitamínů a minerálů. Takže pokud například pravidelně vynecháváte snídani, kterou nahradíte šálkem kávy, je možné že vám ve dne bude chybět potřebná energie a síla. Zkuste do svého jídelníčku zahrnout pestrou a zdravou snídani, svačinu například v podobě ovoce, vyvážený oběd a lehkou večeři. Sami uvidíte, jaký vliv to bude mít na vaši únavu.

Anémie

Během tohoto stavu dochází k nedostatku červených krvinek v těle. Ty jsou potřebné k přenosu kyslíku do orgánů a svalů a když k tomuto přenosu nedochází, správně neokysličené tělo nemá dostatek energie a vy pociťujete únavu. Důvodem může být nedostatek železa v těle, ale mohou za tím stát také jiné závažnější faktory.

Neaktivita štítné žlázy

Štítná žláza zajišťuje správnou funkci metabolismu, který vstřebané potraviny přeměňuje na energii. Pokud vám štítná žláza nefunguje správně, může dojít ke značnému zpomalení metabolismu, což vede také k vyšší únavě a přibírání na váze.

Syndrom chronické únavy

Pokud vaše únava trvá již několik měsíců a zásadně ovlivňuje vaše každodenní činnosti, je na místě navštívit lékaře. Může se totiž jednat o syndrom chronického únavy (myalgická encefalopatie) který vede jak k rapidní fyzické, tak i duševní únavě.

Spánková apnoe

Spánková apnoe je stav, kdy ve spánku dochází k dočasnému zastavení plicní ventilace, které může trvat i 10 vteřin. O tomto stavu vůbec nemusíte vědět, znehodnocuje však váš spánek a poté může docházet k únavě. Tímto stavem trpí zejména muži s nadváhou a požívání alkoholu a tabákových produktů tomu rovněž neprospívá.

Infekce močových cest

Při zánětu močových cest často mimo nepříjemného pálení a neustálého nutkání „na malou“ dochází také ke zvýšené únavě. V takovém případě vám pomůže konzultace s vaším lékařem, který vám může předepsat antibiotika na léčbu této infekce. Ty rovněž zmírňují pocity únavy.

Potravinová intolerance

Pokud po konzumaci určitých druhů potravin pociťujete únavu, může se jednat o potravinovou intoleranci. Znamená to, že jste na dané jídlo, nebo část jídla alergičtí. Při podezření je nejlepší konzultace s lékařem a absolvování alergického testu.

Cukrovka

Lidé trpící tímto onemocněním často ztrácí energii, přestože jejich organismus dostal veškeré potřebné živiny. Pokud tedy máte i další příznaky vedoucí k podezření na cukrovku, proveďte si test, nebo zajděte za svým lékařem.

Srdeční onemocnění

Častá únava i během každodenních činností je často příznak onemocnění. V mnoha případech však může jít o srdeční nemoci. Příznaky jako rychlé zadýchání nebo únava při běžných úkonech jsou pro vás alarmem a raději podstupte patřičná vyšetření.

Deprese

Deprese je v posledních letech velmi častým onemocněním, které postihuje lidi všech věkových skupin. Deprese můžou mít vliv nejen na psychickou pohodu, ale také na fyzickou stránku člověka. Mezi nejčastější příznaky patří únava, bolest hlavy, nechuť k jídlu, a především nekontrolovatelné pocity úzkosti.

Žlázová horečka

Jedná se o běžnou virovou infekci, která postihuje především mladé a dospívající lidi. Příznaky se většinou projeví až během čtyř až šesti týdnů ale únava, která doprovází toto onemocnění může přetrvávat i několik měsíců.

Nadměrné množství kofeinu

Příliš mnoho kofeinu v těle nejčastěji vede k nespavosti nebo zhoršení kvality spánku, což se projevuje únavou a celkovým poklesem energie. Vysoký podíl kofeinu může ale způsobit také řadu trávících problémů a bolesti hlavy.

Dehydratace

Nedostatek tekutin v těle mnohdy způsobuje celkovou letargii a zvýšenou únavu. Voda je totiž nejenže nutná pro správné fungování lidského organismu, také ale vyplavuje z těla veškeré toxiny a škodlivé látky, které mohou mít na naše tělo negativní účinky.

Napětí a stres

Stres, napětí a konfliktní spory v nás mohou vyvolat řadu negativních účinků včetně únavy a ztráty energie. V situacích, které pro nás mohou být stresující je proto důležitá vnitřní pohoda. Té lze docílit například pomalým a hlubokým dýcháním, chůzí nebo meditací.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články