Jen málokoho rána netahá z postele hrnek této horké tekutiny, která patří mezi jeden z nejznámějších nápojů na světě. Chutná, nabudí a stimuluje nejen po fyzické, ale také psychické stránce. A to díky obsahu kofeinu, tedy alkaloidu, který se právě takto projevuje. Kofein zkrátka představuje celosvětově využívaný stimulant přírodního původu, ať už v podobě kávy nebo tablet či jiných. Kromě toho, že vás ale ráno dokáže nakopnout k práci, velmi pozitivně účinkuje při tréninku a posilování. Díky kofeinu rychleji spalujete a jste schopni si více máknout. Jenomže všechno má vždycky dvě stránky.
Účinky kofeinu na tělo a jeho výhody
Jelikož je kofein tak hojně využívaný, proběhlo mnoho studií, dokumentujících jeho vliv na lidský organismus. Některé jeho projevy jsou zřejmé a nápadné, například že jste pro něm probuzení, máte více energie a pocit únavy odezněl, některé ale nemusí být na první pohled patrné. Především ale kofein jako taková stimuluje centrální nervovou soustavu a rovněž srdeční činnost, což podle vědců pomáhá předcházet vzniku cukrovky, Parkinsonovy choroby či kardiovaskulárních onemocnění. Právě díky vysoké stimulaci má kofein dopad na i na naše pracovní a cvičební schopnosti, které jsou nesrovnatelně vyšší. Organismus, který je tak v zapřažení dokonce i více spaluje a urychluje proces regenerace svalů. Dočasně bude utlumená i bolest všeho druhu. Souhrnně by se tedy dalo říct, že kofein:
- zvyšuje bdělost a snižuje únavu a vyčerpání
- potlačuje bolest a napomáhá rychlejší regeneraci
- pomáhá s vylučováním, neboť tělo díky němu i rychleji spaluje
- podporuje hubnutí
- vylepšuje výkonnost při jakékoliv činnosti
- podporuje soustředění
- pomáhá předcházet některých druhům onemocnění
Nevýhody a dopady užívání kofeinu
Ačkoliv se může na první pohled zdát, že káva má pouze klady, i mince má své dvě strany. Kofein stejně jako každý jiný stimulant po odeznění účinků může způsobit vyšší únavu a vyčerpání. Tělo, které doposud bylo nabuzené polevuje a dohání ho jak předchozí únava, tak dopad toho, jak jste zvýšili svou výkonnost při působení kofeinu. Nehledě na skutečnost, že organismus si na kofein poměrně rychle zvyká, což znamená, že při pravidelném užívání dochází ke snižování jeho účinnosti. To vede k nutnosti zvyšovat množství kofeinu, abyste dosáhli stejného nabuzení jako v minulosti. Kofein je tedy vhodné užívat pouze v případě nutnosti nebo bezprostředně před určitou situací, jako je například trénink. Jinak vás mohou dohnat tyto negativní dopady:
- abstinenční příznaky po odeznění účinků kofeinu
- rychlá adaptace těla na kofein, a tedy nutnost zvyšování množství
- při častém užívání může narušovat spánek
- díky kofeinu můžete své tělo vést k vyčerpání, aniž byste to zpočátku pociťovali
- při příliš vysokých dávkách kofeinu může docházet ke zdravotním nepříjemnostem, jako jsou nevolnosti, bolesti hlavy, bolesti žaludku a další.