Existuje něco jako zdravý cukr? Je lepší hnědý, bílý nebo kokosový?

                   

Neustále slýcháme o rizicích stravy s vysokým obsahem cukru. Bohužel však okolo cukru kolují jisté dezinformace, znáte je? Čemu věřit a čemu ne?

Jednou z dezinformací je představa, že pokud si vyberete zdravé sladidlo místo bílého cukru, je to v pořádku a vašemu tělu takové sladidlo neškodí. Mnoho lidí miluje sladkosti a tak si přejí, aby to byla pravda, ale prostě není. Přinášíme vám tedy fakta, která je třeba vědět ohledně sladkostí a různých sladidel.

Hnědý cukr je lepší než bílý

Není. Hnědý cukr opravdu není zdravější než bílý. Stejně jako se hnědá vejce mohou zdát zdravější než ta bílá (nejsou), hnědý cukr někdy díky své barvě projde jako zdravé sladidlo. Ve skutečnosti je hnědý cukr bílý cukr s trochou melasy přidané pro barvu a chuť. To však nepřidává další živiny ani nečiní hnědý cukr zdravým sladidlem. Pokud jste tedy svou kávu sladily hnědým cukrem pro dobrý pocit, klidně ho zase vyměňte za obyčejný bílý. Nebo raději přestaňte sladit úplně.

iZdroj fotografie: Pixabay

Další lží, která se traduje je fakt, že dezerty vyrobené z medu jsou bez cukru. Určitě jste na internetu narazili na recepty na sušenky nebo jiné dezerty bez cukru. Místo cukru je v receptu totiž med nebo melasa. Bohužel všechna tato sladidla jsou považována za přidaný cukr a ty sušenky jich budou mít pořád velké množství. Sušenky, ať už jsou slazené čímkoli jsou zkrátka nezdravé sladkosti. Další nepravdou je, že med nebo javorový sirup jsou přirozenějším sladidlem než cukr. Tak to není. Přírodní cukry jsou laktóza nebo fruktóza.

Kokosový cukr není superpotravina

Kokosový cukr se stal trendy díky tvrzením, že je zdravější než stolní cukr, který pochází z cukrové třtiny nebo cukrové řepy. Je to proto, že má nižší glykemický index (GI, míra, jak rychle jídlo ovlivňuje hladinu cukru v krvi) než bílý cukr. Ale jeho hodnota GI byla ve skutečnosti zpochybněna a oficiální web glykemického indexu ji přibližuje ke stolnímu cukru. Kokosový cukr má stejný počet kalorií a gramů cukru jako bílý cukr – a přesto na internetu tvrdí, že je nabitý živinami. To však není pravda.

iZdroj fotografie: Pixabay

Možná jste viděli melasu označovanou jako zdravé jídlo. Melasa Blackstrap sice obsahuje železo a vápník, ale je hořká a nepříliš sladká. Nesulfurovaná melasa, druh, který lidé používají při pečení, má sice nějaké živiny, ale potřebovali byste asi lžíci, abyste získali smysluplné množství, a to je asi polovina doporučeného denního limitu. Je rozumnější hledat železo a vápník v jiných potravinách. Zkrátka jíst sladká jídla a nápoje není zdravé bez oheldu na to jaké je v nich sladidlo. Každé sladidlo tedy používejte střídmě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Jak se zachovat, když potkáte vojenskou kolonu na silnici? Určitě nedělejte tyto chyby, které dělá téměř každý
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Německo postavilo vlastní tank A7V v reakci na britské a francouzské stroje. Měl velké potíže s pohybem v nerovném terénu
Události247.cz
Události247.cz
Finsko se nemůže dočkat přijetí do NATO. Zemi to ale nakonec může přinést větší riziko
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Spojené státy chtěly odstřelit měsíc jadernými zbraněmi, odhalily nově zveřejněné dokumenty. Důvod je bizarní