Držte se těchto rad a zbavíte se pálení žáhy i bolestí žaludku

                   

Žaludek je dutý orgán vakovitého charakteru, který je neoddělitelnou součástí trávící soustavy. Jeho úkolem je mechanicky, ale i chemicky rozložit potraviny, které jsou do něj přivedeny, smíchat je s žaludečními šťávami a následně posunout do střeva. Někdy ale můžou s tímto procesem nastat nepříjemné komplikace, které se pak projevují jako pálení žáhy a bolesti žaludku, což potom může vyústit až do zánětu žaludku neboli gastritidy. Podívejte se, jak se těmto potížím vyhnout snadno a s přehledem.

Jak funguje trávení

Trávení neboli zažívání je metabolický proces, který probíhá v žaludku. Žaludeční šťávy s nízkým pH, jsou vylučovány stěnou žaludku, a jejich cílem je smísení s rozloženou potravou. Štěpení potravy začíná u některých látek už v dutině ústní, ale k hlavnímu trávení dochází až v žaludku. Kyselé žaludeční šťávy potom umí usmrtit i nebezpečné bakterie, které by mohly vyvolat infekce nebo záněty. Pokud z nějakého důvodu ale selžou, může dojít infekci ve střevech, což se projevuje průjmem, nebo přímo v žaludku. Zánět žaludku neboli gastritida se pak projevuje pálením žáhy, nechutenstvím, krvácením, žaludečními vředy, bolestmi, nadýmáním a dalšími. Co gastritidu může způsobit:

  • kouření
  • nadměrné pití alkoholu
  • bakterie Helicobacter pylori
  • nezdravé stravovací návyky
  • chronický stres
  • nadměrné užívání léků proti bolesti
iBolesti břicha se dají léčit i přírodními léky.

Zvolte přírodní cestu ke zdravému zažívání

Gastritidu a další nemoci žaludku lze samozřejmě léčit léky, ale rovněž existují různé přírodní cesty, které tolik nezatěžují organismus.

  1. Mrkev a celer

Potřeby: 2x mrkev, ½ hrsti řapíků z celeru, sklenice vody

Ingredience dejte do mixéru a rozmixujte na hladké smoothie. Vzniklý nápoj je vhodný na potlačení projevů zánětu žaludku a pálení žáhy. Vypijte vždy celou dávku a to maximálně 1x denně.

  1. Rýžová voda

Potřeby: sáček rýže, 1 litr vody

Ingredience dejte do hrnce. Rýži uvařte a poté vodu z uvařené rýže slijte stranou. Po vychladnutí ji pijte podle potřeby. Uklidní vám žaludek a odstraní bolesti žaludku a pálení žáhy.

iVodu po uvaření rýže si schovejte. Pomůže se zažíváním.
  1. Jablko s heřmánkem

Potřeby: ½ hrsti sušeného heřmánku nebo heřmánkový čaj, jablko, voda

Do hrnce dejte nakrájené jablko s odstraněným jádřincem a babákem. Přidejte vodu tak, aby půlměsíčky jablka byly ponořené. Přisypte heřmánek nebo vložte pytlík heřmánkového čaje. Nechte přejít varem a poté slijte. Tekutinu pijte každý den podle potřeby.

  1. Hruška se zázvorem

Potřeby: menší hruška, trocha čerstvého zázvoru, sklenice vody

Oloupejte hrušku a zbavte ji babáku i jádřince. Všechny ingredience dejte do mixéru a rozšlehejte na hladké smoothie. Množství surovin upravte podle své vlastní chuti. Nápoj pijte denně a vždy si připravte čerstvý. Má protizánětlivé a antibiotické účinky.

iHruška se zázvorem uklidní pálení žáhy.
  1. Petrželová šťáva

Potřeby: hrst petrželových listů, sklenice vody

Ingredience dejte do mixéru a rozmixujte dohladka. Petrželka je známá pro své zdravotní účinky, takže se ji nebojte konzumovat denně. Vždy si ale připravte čerstvý nápoj.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články