Žaludek je dutý orgán vakovitého charakteru, který je neoddělitelnou součástí trávící soustavy. Jeho úkolem je mechanicky, ale i chemicky rozložit potraviny, které jsou do něj přivedeny, smíchat je s žaludečními šťávami a následně posunout do střeva. Někdy ale můžou s tímto procesem nastat nepříjemné komplikace, které se pak projevují jako pálení žáhy a bolesti žaludku, což potom může vyústit až do zánětu žaludku neboli gastritidy. Podívejte se, jak se těmto potížím vyhnout snadno a s přehledem.
Jak funguje trávení
Trávení neboli zažívání je metabolický proces, který probíhá v žaludku. Žaludeční šťávy s nízkým pH, jsou vylučovány stěnou žaludku, a jejich cílem je smísení s rozloženou potravou. Štěpení potravy začíná u některých látek už v dutině ústní, ale k hlavnímu trávení dochází až v žaludku. Kyselé žaludeční šťávy potom umí usmrtit i nebezpečné bakterie, které by mohly vyvolat infekce nebo záněty. Pokud z nějakého důvodu ale selžou, může dojít infekci ve střevech, což se projevuje průjmem, nebo přímo v žaludku. Zánět žaludku neboli gastritida se pak projevuje pálením žáhy, nechutenstvím, krvácením, žaludečními vředy, bolestmi, nadýmáním a dalšími. Co gastritidu může způsobit:
- kouření
- nadměrné pití alkoholu
- bakterie Helicobacter pylori
- nezdravé stravovací návyky
- chronický stres
- nadměrné užívání léků proti bolesti
Zvolte přírodní cestu ke zdravému zažívání
Gastritidu a další nemoci žaludku lze samozřejmě léčit léky, ale rovněž existují různé přírodní cesty, které tolik nezatěžují organismus.
-
Mrkev a celer
Potřeby: 2x mrkev, ½ hrsti řapíků z celeru, sklenice vody
Ingredience dejte do mixéru a rozmixujte na hladké smoothie. Vzniklý nápoj je vhodný na potlačení projevů zánětu žaludku a pálení žáhy. Vypijte vždy celou dávku a to maximálně 1x denně.
-
Rýžová voda
Potřeby: sáček rýže, 1 litr vody
Ingredience dejte do hrnce. Rýži uvařte a poté vodu z uvařené rýže slijte stranou. Po vychladnutí ji pijte podle potřeby. Uklidní vám žaludek a odstraní bolesti žaludku a pálení žáhy.
-
Jablko s heřmánkem
Potřeby: ½ hrsti sušeného heřmánku nebo heřmánkový čaj, jablko, voda
Do hrnce dejte nakrájené jablko s odstraněným jádřincem a babákem. Přidejte vodu tak, aby půlměsíčky jablka byly ponořené. Přisypte heřmánek nebo vložte pytlík heřmánkového čaje. Nechte přejít varem a poté slijte. Tekutinu pijte každý den podle potřeby.
-
Hruška se zázvorem
Potřeby: menší hruška, trocha čerstvého zázvoru, sklenice vody
Oloupejte hrušku a zbavte ji babáku i jádřince. Všechny ingredience dejte do mixéru a rozšlehejte na hladké smoothie. Množství surovin upravte podle své vlastní chuti. Nápoj pijte denně a vždy si připravte čerstvý. Má protizánětlivé a antibiotické účinky.
-
Petrželová šťáva
Potřeby: hrst petrželových listů, sklenice vody
Ingredience dejte do mixéru a rozmixujte dohladka. Petrželka je známá pro své zdravotní účinky, takže se ji nebojte konzumovat denně. Vždy si ale připravte čerstvý nápoj.