Co mohou větry vypovědět o vašem zdravotním stavu

                   

Plynatost nebo nadýmání či vulgárně řečeno prdění je spojené s naším trávením a tedy týká se všech jedinců bez výjimky. Samozřejmostí v rámci tohoto tématu je dodržování společensky přijatelných tabu, ovšem někdy je důležité o vypouštěných větrech mluvit. A to především, když se jedná o váš zdravotní stav.

Jak větry v našem těle vznikají

Důvody, proč „prdíme“ je poměrně hodně. Mohou to způsobovat samy potraviny, které jsou pro nás těžce stravitelné, jako jsou například luštěniny, brukvovitá zelenina (př. zelí), sýry, vejce, česnek, laktóza, apod. Za tyto plyny jsou zodpovědné bakterie, které žijí v našich střevech a jídlo rozkládají. Také přijímáme značné množství vzduchu v nápojích, když jsou sycené bublinkami nebo v případě, že jsou alkoholické. Dalším původcem je spolykaný vzduch při žvýkání žvýkačky, polykání či běžném dýchání. Během jednoho dne člověk vytvoří průměrně 0,5 litru střevních plynů a uleví si od nich téměř 15krát denně. Vegani či jedinci konzumující spíše zeleninu a ovoce mohou trpět častějším vypouštěním. Pokud je ale ulevování provázeno výrazně nepříjemným zápachem nebo bolestí, může to značit intoleranci na některou potravinu nebo její součást.

iNěkterá zelenina je výrazně nadýmavější než jiná.

Větry podle zápachu

Četnost plynů, ale rovněž jejich pach, mohou napovědět o vašem zdravotním stavu poměrně dost. Ačkoliv se to může jevit jako nevhodné, vnímejte své větry, abyste měli přehled o svém zdraví.

  1. Smradlavé plyny

Pouze přibližně 1% plynů produkovaných naším tělem, není příliš vonných. Tyto větry jsou často tvořeny sirovodíkem, který jim dává charakteristický zápach. Nejčastěji tento druh větrů bývá spojen s trávením potravin jako je květák, fazole, mléčné výrobky nebo brokolice.

  1. Výrazně aromatické plyny

V případě, že se vaše tělo zbavuje výrazně zapáchajících plynů, potom to může značit zdravotní problém. Především pokud je vypouštíte ve spojitosti s určitým druhem potravin. Například okamžitá plynatost po konzumaci mléčných výrobků, by mohla značit intoleranci na laktózu. Podobně také v případě intolerance na lepek. Výrazně aromatickými větry se může vyznačovat také infekce v žaludku nebo střevech.

  1. Větry bez zápachu

Jak již bylo řečeno, jen 1% plynů je nějak cítit. Zbývajících 99% je tedy bez zápachu a představují naprosto normální a zdravé vypouštění plynů z našeho těla. Jedná se o onen spolykaný vzduch či bublinky z nápojů.

Mýty a fakta o lidských větrech

  • Zadržování plynů může uškodit našemu zdraví.

Částečně ano. Plyn, který se chce dostat ven a je mu v tom zabráněno, nikam nezmizí. Zůstává v našem těle a následně způsobuje nadýmání a nepohodlí. Dlouhodobé zadržování plynů potom může vyvolat zdravotní problémy. Vždy je ale nutné od plynů si ulevovat v mezích slušného chování. Od plynů není nutné si ulevovat okamžitě.

  • Délka a hlasitost plynu souvisí s naším zdravím.

Ne. Některé větry jsou zkrátka tiché a okamžitě je po nich, jiné jsou potom hlasitější a mohou trvat i několik vteřin. Ani jedna ani druhá charakteristika nesouvisí s naším zdravotním stavem. Obě možnosti jsou tedy naprosto v pořádku.

  • Mezi mužskými a ženskými větry je rozdíl.

Ne. Rozdíl v nich není. Muži i ženy mají stejnou potřebu si od plynů ulevit a obě pohlaví se musí vypořádat se stejným zápachem. Ženy se pouze více drží společensky únosných mezí a v ulevování si, se značně omezují. Muži takovou cudností rozhodně netrpí.

iŽeny si potřebují ulevit stejně jako muži.

Větry nás mohou dokonce zachránit před rakovinou

Ve vědeckém žurnálu Komunikace medicínské chemie byla provedena studie, během které bylo zjištěno, že vdechování sirovodíku, který se rovněž nachází i v našich větrech, může být zdraví prospěšný. Je to z toho důvodu, že chrání před poškozením mitochondrie, které jsou klíčové v boji proti různým nemocem. Například se jedná o:

  • mozkové příhody
  • artritidu
  • cukrovku
  • předčasné stárnutí
  • selhání srdce
  • demenci
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články