7 přehlížených příznaků, že trpíte intolerancí na lepek

                   

Intolerance na lepek neboli celiakie je v posledních letech čím dál častějším onemocněním. Toto celoživotní autoimunitní onemocnění může být nebezpečné, pokud ho přehlížíte. Může vám způsobovat nepříjemné zdravotní komplikace, které se budou stupňovat, pokud si jich nebudete všímat. Výrazně ovlivněno bude vaše trávení a střeva, což může mít dopad i na váš celkový životní styl. Podívejte se na těchto 7 znamení, že možná i vy trpíte nesnášenlivostí lepku v nějaké její podobě a měli byste si dojít na vyšetření.

Signály, které byste neměli přehlížet

Většina těchto projevů je poměrně plíživého charakteru a často mohou být zaměněna za něco jiného. Pokud je ale pociťujete pravidelně nebo zkrátka častěji, určitě je nepřecházejte jen tak. Zjistěte si více informací a zajděte si k lékaři. Obzvlášť v případě, že trpíte například intolerancí na laktózu, která má podobné projevy jako celiakie.

  1. Závratě

Zamlžené vidění, mžitky před očima, dezorientace, pocit ztráty rovnováhy. Tyto příznaky můžete zažít při intoleranci.

iZávratě a pocit ztráty rovnováhy je při celiakii častý.
  1. Svědivost

Když reaguje váš imunitní systém na lepek jako na nepřítele, může se to projevovat i navenek kožními problémy. Svědění, vyrážka nebo rovnou ekzém jsou poměrně běžnou záležitostí. Protilátky, kterými se váš organismus brání před nezvaným hostem, mohou způsobovat také suchou pokožku a loupání kůže.

  1. Zažívací potíže

Pocit nadmutosti, sytosti a plnosti, průjem nebo zácpa, plynatost, bolest břicha či dokonce pocit na zvracení. Za všemi těmito projevy nemusí být nic zkaženého, co jste snědli, ale intolerance na lepek. Tyto nepříjemné příznaky budete zažívat především po konzumaci potravin obsahujících lepek. Rozhodně to ale nepodceňujte, protože v důsledku těchto projevů může být vaše střevo podrážděné a tím pádem bude špatně vstřebávat i důležité minerály, vitamíny a další látky, které potřebujete.

  1. Migréna

Bolest hlavy způsobená intolerancí na lepek je poměrně běžnou záležitostí. V extrémních případech ale může zhruba po půl hodině až hodině po konzumaci potravin s lepkem docházet k silné migréně. Budete trpět bolestí hlavy, mít rozmazané vidění, pocit tlaku ve spáncích a kolem očí.

  1. Častější únava

Pokud na sobě delší dobu pozorujete, že i když spíte doporučovaných 8 až 9 hodin, jste stejně hodně unavení, potom se může jednat o jeden z příznaků celiakie. Vaše tělo totiž vynakládá všechnu vaši energii na boj s nepřítelem, kterým je v tomto případě lepek. A tím pádem vy jste mnohem unavenější než obvykle.

iÚnava i přes dostatek spánku může něco značit.
  1. Náladovost

Když je rozladěné tělo, může být rozladěná i psychika. Můžete být podráždění, pociťovat úzkost nebo nervozitu, a to z neznámého důvodu. Pokud se vám také často střídají nálady, měly byste zpozornět.

  1. Bolest kloubů a svalů

Neboli tzv. fibromyalgie je nemoc, která postihuje především ženy a projevuje se jako výrazná plošná bolest svalů, kloubů, šlach a vazů. Tato ztuhlost v různých částech těla se může snížit, když je vaše tělo intolerantní na lepek a vy přestanete konzumovat potraviny, které ho obsahují.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články