5 důkazů, jak se na vás může podepsat nedostatek vitamínů

                   

Pro správné fungování našeho těla jsou vitamíny zásadní. V našem organismu mají funkci vyvolávačů biochemických reakcí, což znamená, že podporují metabolismus a další složité procesy. I když jsou pro nás tak důležité, problémem zůstává, že si je neumíme samy vyrobit, a proto jsme nuceni je přijímat v potravě. Bez nich se nám nebude po zdravotní stránce dařit, některé funkce našeho organismu budou omezené či v horším případě nebudou probíhat a budeme velmi náchylní k různým onemocněním.

Vitamíny jsou důležité

Jak již jasně vyplývá z výše uvedeného – zkrátka a dobře jsou vitamíny pro nás nezbytné. To, jestli jich ale máme dostatek, není zase tak snadné v přesných číslech zjistit. Respektive to lze vyšetřit z naší krve, ale testy se bez lékařského doporučení nedělají. Naše tělo si ale o vitamíny umí říct i jinak – podává nám hned několik důkazů, které na sobě můžete pozorovat.

  1. Lámou se vám vlasy

Jestliže jsou vaše vlasy jako pápěří, lámou, nejsou lesklé, ale naopak suché a celkově na pohled nevypadají moc dobře, potom vás sužuje nedostatek vitamínu B7. Takzvaný biotin může vašemu tělu scházet například po delší konzumaci antibiotik, protože ty ničí naši vnitřní mikroflóru.

Jak to napravit: Přidejte si do stravy více potravin bohatých na B7. Jedná se například o houby, vaječné žloutky, květák, neloupanou rýži, mléko nebo sóju.

iVlasy jsou nezdravé a plné lupů.
  1. Bledne vám pleť

Vzhledově vypadáte jako Sněhurka – pleť máte velmi bledou, jako kdyby z ní byla vysáta všechna krev. Kromě toho jste unavení, máte problémy s pamětí a koordinací, třesou se vám ruce a jazyk vám zčervenal a vyhladil se. To znamená jediné, že potřebujete doplnit vitamín B12.

Jak to napravit: Jezte více ryb, masa a živočišných produktů, jako jsou vejce, mléko a sýry.

  1. Krvácí dásně

Špatný stav zubů, bolestivé dásně, které ještě k tomu krvácejí. To je znamení, že vaše tělo postrádá dostatek vitamínu C. Projevů, že tento vitamín potřebujete doplnit, je přitom mnohem více. Jste více unavení, máte žaludeční problémy, přičemž v extrémních případech může docházet k otoku kloubů a chudokrevnosti.

Jak to napravit: Vitamín C je opravdu důležitý, proto s jeho doplněním neotálejte. Najdete ho v kiwi, brokolici, pomerančích, mrkvi, šípku, černém rybízu, růžičkové kapustě, papáje, červeném rybízu a dalším ovoci a zelenině.

  1. Máte oteklé a unavené oči

Nedostatek jódu se projevuje tak, že máte oteklé a unavené oči, vaše kůže je suchá, přibýváte na váze a lámou se vám nehty. Pokud to zajde příliš daleko, může se vám pod krkem objevit struma neboli vole.

Jak to napravit: Výborným zdrojem jódu jsou mořské ryby, řasy a zelenina. Další možností je jodizovaná sůl, s jejíž konzumací byste to ale neměli přehánět, protože může způsobit problémy s ledvinami.

  1. Zbledly vám rty

V případě, že máte bledé dásně a rty, trpíte nedostatkem železa. Vaše krvetvorba tímto deficitem může být také poznamenaná. U žen jsou tyto projevy nápadnější, protože více trpí na ztrátu železa z důvodu menstruace. Dalším příznakem jeho nedostatku v těle je pachuť v ústech.

Jak to napravit: Výborným zdrojem železa jsou luštěniny, houby, listová zelenina a některé druhy ovoce (například se jedná o jahodu). Nejlepší možností je potom červené maso.

iNa bledost rtů pomůže železo.
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články