Zkušený matador Martin Erat se loučí s kariérou

Zdá se, že tento rok se bude od začátku až do konce nést v duchu velkých loučení s profesionálním sportem. Nastolený trend můžeme sledovat napříč všemi evropskými soutěžemi a sporty, hokej nevyjímaje. Po Ondřeji Kratěnovi či Václavu Nedorostovi se pro ukončení aktivní sportovní kariéry rozhodl také Martin Erat, který se po návratu z NHL stal jedním z hlavních tahounů extraligové Komety Brno, s níž získal dvě zlaté medaile z posledních tří let. Kdo zkušeného útočníka nahradí a co po sobě zanechává?

Martin Erat je jedním z nejúspěšnějších hokejistů uplynulé dekády

Rodák z Třebíče začínal s hokejem ve Zlíně, odkud se ještě v juniorském věku stěhoval do zámoří. Po dvou sezónách mezi mladými Kanaďany se poprvé probil do NHL, když se z něj stala posila Nashvillu Predators. Odehrál celou jednu sezónu, v níž nasbíral 33 bodů a rozhodně si nevedl špatně. Kvůli přetlaku v sestavě se ale v ročníku následujícím stěhoval na farmu, ovšem jenom na krátký čas. Predátoři mu nakonec přeci jen vyslovili důvěru a z Martina Erata se tak stal stabilní účastník nejvyšší zámořské soutěže. V Nashvillu působil po dobu dlouhých deseti sezón, což se v profesionálním sportu příliš často nevidí. Žádného triumfu s týmem bohužel nikdy nedosáhl.

Na sklonku své zámořské mise ještě působil po dvou sezónách ve Washingtonu Capital a posléze Arizoně Coyotes, než se rozhodl vrátit na domovský kontinent. Posledním zahraničním angažmá se pro něj stal ruský Avangard Omsk hrající Kontinentální hokejovou ligu. Od sezóny 2016/2017 posílil Kometu Brno, v jejíž službách během tří ročníků nasbíral 99 bodů a dosáhl dvou mistrovských titulů. Dařilo se mu také v reprezentaci, kde získal bronz na zimních olympijských hrách v Turíně a také stříbro a bronz v rámci mistrovství světa.

Kdo Martina Erata nahradí? Řešení hádanky hledejme v Kladně

Bezprostředně po skončení uplynulé sezóny si sedmatřicetiletý útočník řekl, že je načase přenechat své místo mladším, proto ještě před zahájením letní přípravy vyslovil svému milovanému sportu definitivní sbohem. Odchází v podstatě na vrcholu, Kometu herně i výsledkově dotáhl mezi extraligové velikány. Právě pro moravský tým se jedná o skutečně bolestnou ztrátu, kterou bude muset co nejdříve někým zacelit. Roli lídra sestavy brněnských by po Eratovi mohl převzít další zkušený útočník s bohatými zámořskými zkušenostmi, jímž je Tomáš Plekanec.

Ten by nebyl v kádru rozhodně Komety novou tváří, vypomáhal jí už v zimě na střídavý start. Poté se naplno obul do barážových duelů, v nichž výrazně přispěl k postupu Kladna zpátky mezi hokejovou elitu České republiky. Plekanec se navíc dosud nevyjádřil o své další budoucnosti, kontrakt u Rytířů mu vyprší v létě. Stane se právě on hlavní posilou a „záplatou“ po Martinu Eratovi, nebo bude s Jaromírem Jágrem nadále výsledkově táhnout Kladno? V nejbližších dnech se nám jistě dostane odpovědí.

Foto: smihub.com