Z KHL se možná skutečně stane celosvětová hokejová liga

Zdroj fotografie: yandex.ru

Současné Rusko v mnoha ohledech připomíná Sovětský svaz v období studené války. Mocenské ambice mají Rusové i na sportovním poli, kde si často pomáhají také nepovolenými prostředky, jak dokládají mnohé dopingové skandály rusých reprezentantů.

Tentokrát se Rusko rozhodlo svůj vliv a význam posílit prostřednictvím druhé nejvýznamnější hokejové ligy na světě – KHL. Ta by měla podle plánů expandovat do dalších zemí, mezi nimiž nechybí hokejová exotika, například:

  • Spojené arabské emiráty
  • Maďarsko
  • Jižní Korea
Zdroj fotografie: choiz.me

Mezinárodní liga s mnoha problémy

Kontinentální hokejová liga se přitom potýká s mnoha problémy, které gradují během současné koronavirové krize. Soutěže se již teď účastní kluby ze šesti různých zemí, kromě Ruska jde o Kazachstán, Lotyšsko, Bělorusko, Finsko a Čínu. Každý stát ovšem v současnosti reguluje mezinárodní cestování jinak a každý má také jiná pravidla pro pořádání sportovních utkání. Je tedy otázka, zda KHL skutečně v září začne, a pokud ano, zda se jí budou účastnit všechny týmy.

Zdroj fotografie: sensum-club.pro

A hlavně finančními

Ty kromě hygienických opatření trápí také finanční potíže. Právě kvůli nedostatku peněz v minulosti soutěž opustil i Lev Praha a slovenské týmy Slovan Bratislava a Lev Poprad. Nadcházející sezonu kvůli nepříznivé ekonomické situaci vynechá Vladivostok a v této chvíli není zdaleka jisté, zda se opravdu bude moci zúčastnit té následující.

Ekonomický nesmysl

Případné rozšíření KHL do dalších pro hokej netradičních destinací by potíže klubů jen prohloubilo. Jižní Korea i Spojené arabské emiráty jsou sice vyspělé a bohaté státy, lední hokej je však v nich na okraji zájmu a pro KHL by zapojení klubů z těchto zemí pravděpodobně neznamenalo ani zisk nových bohatých sponzorů, ani zástupy fanoušků ochotných utrácet spoustu peněz za suvenýry. Snaha rozšířit KHL má tak zřejmě opravdu jen ukázat mocenské ambice současného Ruska spíše než pomoci lednímu hokeji a lize samotné.