Vzpomínka na zlatou éru plzeňských útočníků, kteří v roce 2013 vystříleli titul

Foto: xantypa.cz

Plzeňané patří mezi tradiční účastníky české nejvyšší hokejové soutěže. V Extralize se pravidelně umisťují na předních příčkách, nicméně tu nejvyšší se jim podařilo zdolat pouze jednou, a to v sezóně 2012/2013. Tehdy sestava Indiánů vypadala ještě úplně jinak a na ledě se proháněli legendy, které posléze převzali důležité role ve vedení klubu. Další hokejisté se právě díky skvělé sezóně v západočeské režii dostali do hledáčku zahraničních klubů a vybojovali si zajímavá angažmá. Jakých pět útočníků se o premiérové prvenství postaralo?

Jan Kovář

Náš seznam začneme se jménem hokejisty, kterému se díky úspěšnému ročníku v barvách Plzně podařilo naplno nastartovat kariéru. Tehdy dvaadvacetiletý Kovář konečně naplno využil svůj potenciál, stal se lídrem týmu a v rámci kanadského bodování v play-off neměl konkurenci, zaznamenal 11 branek a 15 asistencí. Dařilo se mu i základní fázi soutěže, kdy posbíral 51 bodů. Právě díky skvělým výkonům ve službách Plzně si vysloužil první zahraniční štaci v ruském Magnitogorsku.

Milan Gulaš

Gulaš se nedávno stal nejlepším hokejistou Extraligy a momentálně se připojil také k reprezentačnímu výběru na Slovensku. Právě Plzeň, která je v posledních dvou letech jeho domovem, mu pomohla herně vyrůst v hráče, jímž je dnes. Ještě předtím se ale objevil v kádru mistrovského ročníku, kdy stihl nastřílet 27 branek a k nim přidal 28 asistencí. Nebýt vábení Magnitogorsku, kterému v lednu 2013 podlehl, dokráčel by se spoluhráči ze Západu Čech až na samotný vrchol. Takhle si nechal neúspěšnější závěr sezóny bohužel ujít.

Ondřej Kratěna

Nyní už se dostáváme ke jménu, které se nepohybuje mezi aktivně hrajícími hokejisty. Nutno ovšem podotknout, že Kratěna ze všech veteránů vydržel brázdit kluziště nejdéle. Kariéru ukončil až letos, a to ve svých 42 letech! Skutečně obdivuhodný věk, v němž stále patřil mezi nejsilnější články indiánské sestavy. S Plzní získal třikrát bronz a byl členem zlatého kádru v letech 2012/2013. Kam jeho kroky nyní povedou, ještě není komu známo.

Tomáš Vlasák

Spojení Vlasák – Straka strašilo snad všechny extraligové brankáře a samozřejmě i obranné dvojice plzeňských soupeřů. Od Tomáše Vlasáka se na sklonku kariéry příliš neočekávalo. On však dokázal všechny překvapit svým elánem a zejména produktivitou. V mistrovské sezóně dohromady posbíral 61 bodů. Je jedním z hlavních postav plzeňského úspěchu, který se svou atmosférou nedá nikdy napodobit.

Martin Straka

Úplně nakonec jsme si nechali srdcaře, který toho pro Plzeň na ledě i mimo něj udělal opravdu mnoho a fanoušci mu jeho práci nikdy nedokáží dostatečně oplatit. Martin Straka se po návratu ze zámoří ujal role lídra týmu a z podceňovaného „provinčního“ klubu vytvořil hegemona, který se pravidelně uchází o nejvyšší pozice. Právě on se stal v sezóně 2012/2013 střelcem vítězného gólu, který se nesmazatelně zapsal do historie. Hned na to ukončil kariéru a zaujal místo ve vedení klubu.

Foto: xantypa.cz