Ujčík o šéfování disciplinárky: Věděl jsem, že pro polovinu lidí vždy budu za idiota

Extraligovou disciplinární komisi vede již šestým rokem. Viktor Ujčík prozradil, proč tuto funkci vzal i jak probíhá rozhodování o trestech.

i Zdroj fotografie: HC Dukla Jihlava
                   

Na ledě patřil k vyhlášeným kanonýrům a jeho kariéru lze těžko popsat jinak, než jako úžasnou. Trojnásobný mistr světa Viktor Ujčík již góly v extralize nestřílí, v současné době sedí na dvou židlích. Vedle pozice trenéra Dukly Jihlava také vede extraligovou disciplinárku. „Od roku 2018, kdy jsem se stal předsedou disciplinární komise extraligy, jsem se stal miláčkem všech hokejových příznivců v České republice,“ prohlásil Ujčík s nadhledem v podcastu Bomby k tyči.

Ujčík: Chtěl jsem pomoct

Jak se vlastně vyhlášený kanonýr dostal k pozici předsedy extraligové disciplinárky? „Ještě když řídil extraligu hokejový svaz jsem byl členem disciplinární komise. Přišel nějaký požadavek na změnu u předsedy disciplinární komise. Byl jsem osloven, jestli do toho chci jít. Samozřejmě jsem od začátku věděl, že když něco rozhodnu, tak minimálně pro polovinu lidí vždy budu úplný idiot. Na druhou stranu to byla výzva a chtěl jsem v tu chvíli pomoct, protože nikoho neměli,“ prozradil Ujčík.

Během hráčské kariéry oblékal Viktor Ujčík v extralize i dres Vítkovic, za které nastupoval šest sezon.
iZdroj fotografie: HC Vítkovice Ridera

Zatímco rozhovorů do médií dělá minimum, s kluby komunikuje každý den. „Je to můj denní chleba, že komunikuji s představiteli různých klubů. I vzhledem k tomu, jak jdou zápasy rychle po sobě, my už máme rozhodnuto, ale ještě než vydáme písemné rozhodnutí, což někdy trvá, tak kluby kontaktuji a oznámím jim, jestli budeme trestat. Snažíme se být co nejrychlejší a klubům to říkat zavčasu,“ vysvětlil Viktor Ujčík a doplnil, že novináři mu volají hlavně po udělení vyšších trestů nebo když na zákrok koukají jiným pohledem a chtějí se zeptat, proč a jakým způsobem disciplinárka dospěla k danému rozhodnutí.

Rozdílné názory? Ujčík je respektuje

Jako šéf disciplinární komise se pochopitelně setkává s negativními reakcemi z klubů. S tím ale Viktor Ujčík nemá problém. „Tím, že jsem hokej hrál, i když už si to asi moc lidí nepamatuje, ve spoustě klubů jsou kluci, se kterými nebo proti kterým jsem hrál. Takže se navzájem známe a respektujeme se. Samozřejmě naše názory na některé věci jsou většinou rozdílné. Beru, že tak to prostě je. Vím, že když na ledě někdo trefí mého hráče, tak to také vidím trošku jinak než ten, který rozhoduje, jestli to bylo dovolené, nebo nedovolené. Tomu rozumím a respektuji to,“ uvedl trojnásobný mistr světa.

Postup Jihlavy do baráže? V takovém případě by se Ujčík z disciplinárky na čas stáhl.
iZdroj fotografie: HC Dukla Jihlava

Těžkou hlavu nemá ani z nenávistných zpráv na internetu. „Jsem z generace, co úplně nemusí sociální sítě. Kvůli manželce jsem měl Facebook, potřebovala si tam dát, že jsme ve vztahu. Pak mi ale začaly chodit zprávy, které člověk úplně nechce číst. Přes Messenger si mě mohli lidi dohledat. Tak jsem to zrušil, jsem úplně odříznutý od sociálních sítí a nežije se mi vůbec špatně,“ zmínil Ujčík.

Pomoc kamarádovi? Ani náhodou

Během šesti let v čele disciplinárky několikrát přemýšlel, že funkci opustí. Největší chuť to položit měl Viktor Ujčík během play-off v roce 2021. Po šestém utkání disciplinární komise potrestala jednozápasovou stopkou obránce Sparty Davida Němečka. „Liberec v tu dobu vedl Patrik Augusta, který je můj kamarád z Jihlavy. Miloš Hořava potom řekl do sdělovacích prostředků, že jsem to udělal záměrně, že jsem chtěl oslabit Spartu do sedmého zápasu a že jsme kamarádi. Tak jsem si říkal, jestli tohle mám zapotřebí,“ mrzelo Ujčíka.

Vedle šéfování disciplinární komise působí Viktor Ujčík také jako trenér prvoligové Jihlavy.
iZdroj fotografie: HC Dukla Jihlava

Nepopírá, že Patrik Augusta je opravdu jeho kamarád. Nařčení ale rázně odmítá. „Takových kamarádů, se kterými jsem hrál, mám po klubech spoustu. Vždycky se řídím tím, co vidím na ledě. Nikdy si nemůžu dovolit vzít to rozhodnutí úplně na sebe. Vždy musím přihlédnout i k poradnímu panelu. Tehdy jsem s čistým svědomím rozhodl, že Němeček dostal zápas stop. Ten protihráč byl mezi dvěma hráči, on proti němu vystoupil a trefil ho ramenem do hlavy. Když jsem to trestal celou sezonu, tak přece nebudu dělat pro sedmý zápas play-off výjimku,“ má jasno šéf disciplinární komise.

Tohle zamrzelo

Výrok kouče Sparty ho mrzel i kvůli tomu, že spolu hráli ve Slavii. „Doufal jsem, že mě zná a ví, že bych takovou věc nikdy neudělal, protože mám určité morální zásady,“ poznamenal dvojnásobný vítěz finské ligy. Aby předešel případnému opakování obvinění, zavolal šéf disciplinárky před finálovou sérií trenérovi Ocelářů Václavovi Varaďovi. „Řekl jsem mu, jestli má pocit, že budu nějakým způsobem na straně Liberce a že budu rozhodovat tak, abych jim pomohl, tak ať mi to řekne a já tu funkci okamžitě složím. On mi řekl, že mi věří a že si nemyslí, že by to tak bylo a že s tím nemá problém,“ vrátil se Ujčík k jaru 2021.

A jak vlastně funguje rozhodovací proces disciplinárky? „Máme analytickou komisi, kterou utvořila APK. To je první instance. Brankoví rozhodčí a delegáti na zápase vytipovávají zákroky, kterými bychom se měli jako disciplinárka zabývat,“ popsal Viktor Ujčík. Ke členům DK se již dostanou konkrétní televizní záběry zákroků. „Já to většinou sleduji na tabletu. Nejprve si zákrok prohlédnu několikrát v plné rychlosti a pak začnu zpomalovat akci a dívám se jaké je tam postavení,“ dodal bývalý útočník, který vyhrál titul jak ve federální, tak i v samostatné české extralize.

Velká trojka

O udělování trestů se Ujčík radí s bývalým vynikajícím hokejistou Janem Alinčem a manažerem rozhodčích Vladimírem Pešinou. Chci mít pohled rozhodčího i názor bývalého hráče. Ve třech to probíráme a rozhodujeme, jestli budeme hráče trestat a případně jakým trestem. Říkáme si, co tam kdo vidí špatně a tím se dostaneme k nějakému závěrečnému verdiktu,“ přiblížil Viktor Ujčík práci disciplinární komise.

Odvádí podle vás Viktor Ujčík jako šéf disciplinárky dobrou práci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články