Tučňáci, jak se patří! Čeští hokejisté, kteří zanechali v Pittsburghu zásadní stopu (2. část)

i Foto: rantsports.com
                   

Hokejový klub Pittsburgh Penguins patřil v minulosti mezi opravdové české bašty. Naši hráči měli v tamních vodách jen tu nejlepší možnou pověst, kterou jim zajistila pětice skvělých hokejistů, jenž se v jejich barvách objevili a zanechali výraznou stopu. První dva hokejisty jsme vám představili v minulém článku, tipnete si, o které další se jedná?

3. místo – Robert Lang

Na jméno Roberta Langa se při přemítání nad historií českého hokeje v zámoří často zapomíná, což je rozhodně škoda. Vždyť tento odchovanec Litvínova nejen olympijským vítězem z památného Nagana, ale je také třetím neproduktivnějším Čechem v klubové historii Penguins. Do NHL poprvé nakoukl prostřednictvím Los Angeles Kings, které jej draftovalo v roce 1990. Od té chvíle stihl zasáhnout do historie hned osmi zámořských klubů, mezi které se řadí právě Pittsburgh jako druhý v pořadí. Mezi Tučňáky přišel v hokejovém věku sedmadvaceti let a jeho hvězda zazářila naplno. Nejvíce se předvedl v sezóně 2000/2001, kdy naskočil do všech zápasů základní části a nasbíral 80 kanadských bodů.

Díky angažmá v Pittsburghu si také mohl zahrát All Star Game, což je pro každého hokejistu obrovská čest. V dalších klubech (Buffalo Sabres, Chicago Blackhawks, Montreal Canadiens nebo Boston Bruins) už tak úspěšný nebyl. Kariéru oficiálně ukončit ve Phoenixu Coyotes.

2. místo – Martin Straka

Parťák legendárního Jaromíra Jágra a také Plzeňák každým coulem byl Pittsburghem vybrán v draftu roku 1992. Od samého počátku bylo jasné, že právě jeho jméno bylo v rámci hledání mladých posil správnou volbou. První ročník odehrál přibližně polovinu zápasu, v sezóně druhé už naskočil do všech a stala se z něj jedna z hlavních opor týmu. Posbíral 64 kanadských bodů. V roce následujícím jej bohužel dostihl trejd a on se tak musel stěhovat do Ottawy. Během dvou let pak vystřídal ještě Floridu Panthers či New York Islanders.

Následně se vrátil zpět „ke kořenům“, s Jágrem utvořili zničující dvojici! V ročníku 2000/2001 nastřádal rekordních 95 kanadských bodů. Po třech dalších letech ve službách New Yorku Rangers se vrátil do rodné Plzně, kterou vytáhl z finančních problémů a jako generální manažer ji dovedl na české hokejové výsluní.

1. místo – Jaromír Jágr

O první příčce našeho seznamu snad nemůže nikdo pochybovat. Jaromír Jágr byl sice takovým zámořským cestovatelem (zejména na sklonku své zahraniční fáze kariéry), nicméně nejvýraznější stopu zanechal právě mezi Tučňáky. Během jedenácti let dvakrát vyhrál Stanley Cup v roce 1991 a 1992. Dres s jeho jménem a číslem zanedlouho zamíří ke stropu tamního stadionu, kde se potká se svým dřívějším parťákem Mario Lemieuxem.

Dále se vyřadí i jeho číslo, které už nikdo další nebude smět používat. Takovou poctu si český sympaťák opravdu zaslouží, protože v celkových historických tabulkách NHL je na třetím místě v počtu kanadských bodů, branek i asistencí!

Foto: rantsports.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články