Tučňáci, jak se patří! Čeští hokejisté, kteří zanechali v Pittsburghu zásadní stopu (1. část)

                   

Zámořská NHL. Sen drtivé většina mladých hokejistů napříč celým světem. Ne každému se ovšem podaří do některého ze slavných klubů prosadit. Čeští hokejisté zažívají v posledních letech útlum, mnoho nových tváří za oceánem dlouho nevydrží. V minulosti jsme ovšem patřili mezi skutečné velmoci, které se prostě musejí brát v potaz. Mnoho českých talentů dokonce prošlo významným Pittsburghem Penguins a dodnes tam na ně vzpomínají v tom nejlepším možném světle. Pamatujete si ještě, o koho se vlastně jedná?

5. místo – Petr Nedvěd

Současný generální manažer české hokejové reprezentace byl za dob svého působení na ledových kluzištích považován za jednoho z nejšikovnějších útočníků, které naše hokejová škola vyplodila. Narodil se sice v Liberci, ale ještě v mládežnickém věku odešel do Kanady, protože mu komunistický režim, který byl v té době stále u moci, bránil v rozkvětu. Za mořem se okamžitě uchytil, byl jako druhý v pořadí draftován do klubu Vancouver Canucks, kde se okamžitě zařadil do A-týmu. Jeho působení v NHL nejdříve přineslo zklamání, nedařilo se mu podle představ. Postupně si ovšem na tamní hokej zvykl a vystřídal hned několik dalších klubů. Po dobu dvou sezóny se objevil právě v dresu Pittsburghu, kde dosáhl svých nejlepších statistik.

V první sezóně mezi Tučňáky posbíral 99 bodů z 80 zápasů, tento osobní rekord již nikdy nepřekonal. Dohromady jich za tento klub posbíral 170. Zahrál si s Jaromírem Jágrem či Mariem Lemieuxem. Po druhé sezóně v dresu Pittsburghu usoudil, že je načase vrátit se do rodné domoviny, kterou v sedmnácti letech opouštěl. Nejdříve hrál za Spartu, zbytek kariéry strávil v Liberci.

4. místo – Jan Hrdina

„Český Honza“ hokejově vyrůstal v Hradci Králové, odkud v osmnácti letech zamířil hledat štěstí do zámoří. Blýsknul se v juniorské WHL, odkud měl do vyšší NHL již poměrně snadnou cestu. Pittsburgh jej draftoval v roce 2005 až jako 128. hráče v pořadí, což sice nebyla neideálnější pozice, nicméně Hrdina si s ní poradil na výbornou. Útočník poprvé okusil tamní ledová kluziště v ročníku 1998/1999 a ze základní sestavy po celou sezónu nevypadl. Navíc se mu dařilo i z pohledu kanadských bodů, jichž posbíral celkem 47.

Dalších pět let působil v barvách Tučňáku a pravidelně odváděl skvělé výkony, které měly stoupající tendenci. Svůj nejlepší ročník zakončil s bodovým ziskem 57. V roce 2003 jej Pittsburgh vytrejdoval do Phoenixu Coyotes, odkud se později stěhoval do New Jersey Devils a poslední zámořskou štací se mu stal Columbus Blue Jackets.

Následně se vrátil do Evropy, ale Česká republika se nestala jeho poslední stanicí. Vybral si totiž cestování po klubech Finska a Švédska. S  HV 71 Jönköping dokonce dokráčel k zisku švédského mistrovského titulu. Poté ovšem musel nečekaně brzy (ve dvaatřiceti letech) ukončit kariéru, jelikož jej trápili chronické problémy s kyčlí.

Foto: pro.websimhockey.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články