Reprezentační trenér a později šéf hokejového svazu měl StB donášet na největší českou hvězdu

Dočkal se zrady od lidí, od kterých to čekal nejméně. Legendární český hokejista Václav Nedomanský našel důkazy o tom, že na něj StB donášeli i reprezentační trenéři.

i Zdroj fotografie: Český hokej
                   

Někdejší slavný hokejista Václav Nedomanský si s komunistickým režimem užil své. V roce 1972 vybojoval s československým národním týmem zlato na MS a toužil poměřit i síly s hráči v NHL. Nebylo mu to ale povoleno. A tak se nejlepší střelec v historii české i československé reprezentace (163 gólů) rozhodl o dva roky později emigrovat.

Nedomanský: Hlídal mě i Gut

Před několika měsíci popsal člen síně slávy svůj útěk za železnou oponu v autobiografii Můj nejslavnější únik. Prozradil také, kdo vše na něj měl donášet. Dokonce šlo i o reprezentační trenéry. Když jsem se po letech ptal na policii, tvrdili mi, že mě hlídali Karel Gut s Jánem Starším,“ prozradil Nedomanský už v roce 2001 pro magazín Hokej.

Zrada pozdějšího šéfa hokejového svazu Karla Guta ho asi hodně bolela. Svou domněnku si prý poté ještě potvrdil nahlédnutím do pardubických archivů. Z přátelství zbyly jen vzpomínky na úspěšná léta v nároďáku. Gut pak Nedomanského vůbec nezmínil při psaní knih o historii československého hokeje. 80letý Nedomanský také mezi spolupracovníky StB zařadil hodonínského funkcionáře Ferdinanda Prokše, který byl dokonce rodinným přítelem.

Po emigraci válel v NHL

Dle rešerše redakce SportyŽivě Nedomanský po emigraci dál exceloval. Někdejší útočník Slovanu Bratislava, válel v NHL v dresech Detroitu, St. Louis a New York Rangers. Za 421 utkání v nejslavnější lize světa nasázel 122 branek. S manželkou nyní žije dvojnásobný olympijský medailista s přezdívkou Big Nedo v Kalifornii.

Loni při MS v Praze vyjádřil jasný postoj k neúčasti ruských sportovců na významných akcích. „Na mistrovství světa mi nechybí,“ řekl Nedomanský, který v kritice Rusů nadále pokračuje. „S výjimkou některých geniálních osobností, například spisovatelů nebo hudebních skladatelů, jsou podle mě primitivním národem. Po roce 1918 to platí obzvlášť. Systém po milionech vraždil vlastní lidi, neúcta k životu tam stále patří k běžné realitě,“ uvedl v rozhovoru pro iDnes.

Dovedete si představit, že na vás donáší vlastní kamarádi? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Radek Bardouzl

Zobrazit další články