Tomáš Hertl je po operaci a vyhlíží návrat na led

Foto: mercurynews.com

Jeden z nejlepších českých hokejistů současnosti Tomáš Hertl bude na právě probíhající sezónu vzpomínat se smíšenými pocity. Přestože se v týmu San Jose Sharks rozehrál do skvělé formy, vinou nepříjemného zranění musel podstoupit operaci a vyslechnout si tvrdý verdikt – minimálně do léta se na ledové kluziště nepodíváš. Taková zpráva by vzala vítr z plachet nejednomu sportovci. Momentálně už má rodák z Prahy to nejhorší za sebou a dokonce i odhodil berle, aby se mohl naplno věnovat rekonvalescenci. Věří, že léčení potrvá kratší dobu, než lékaři předesílají.

Smolný okamžik vzal Hertlovi veškeré naděje

Zápas mezi San Jose Sharks a Vancouverem Canucks se stal šestadvacetiletému českému útočníkovi osudným. Po kontaktu se soupeřovým obráncem zavrávoral, upadl a koleno si nepříjemně skřípl mezi mantinel a Chrise Tavena. Na první pohled se nejednalo o žádný zásadní moment, který by hru ovlivnil. Jenže Hertlova bolestivá grimasa mluvila za vše. Okamžitě se z ledu zvedl a zamířil ke střídačce. Lékaři mu později diagnostikovali utržený přední zkřížený i vnitřní postranní vaz v koleni, což hokejistu překvapilo:

„Když jsem podstoupil rezonanci, dopředu jsem počítal s tím, že postranní vaz není v pořádku. Když jsem se pak ale dozvěděl, že i přední vaz nevydržel, byl to pro mě šok a zároveň hodně nepříjemné překvapení. Mrzelo to o to víc, že léčba předního vazu trvá déle.“

Operaci se jednoduše nedalo vyhnout. Tu Hertl absolvoval minulé pondělí v USA a jak sám popisuje, zákrok dopadl dobře:

„Lékaři byli spokojení, že vše dopadlo podle plánů. Koleno se zotavuje. Je to týden od operace a od třetího dne jej začínám ohýbat. Před dvěma dny jsem dokonce zahodil berle, snažím se chodit po svých.“

Zkušenosti se zraněním kolene nejsou ojedinělé

Tomáš Hertl se se zraněním kolene nepotýká poprvé. To pravé už potřebovalo operaci třikrát, naposledy se zákroku musel podrobit v roce 2016. V případě kolene levého se však jednalo o naprosto premiéru, kterou by ovšem raději neabsolvoval. Jak sám přiznává, noha se sice zotavuje, ale vinou delší absence ochabuje svalstvo, které bylo zvyklé být v neustálém zápřahu. Proto bude důležité nepodcenit přípravu, aby na počátku nového ročníku nedošlo k dalším nepříjemnostem.

Hertl se do konce ročníku plánuje léčit na půdě USA, poté se přesune do Čech a vloží svůj osud do rukou uznávaného profesora Pavla Koláře. Ačkoli do právě probíhající sezóny už nezasáhne, těší jej alespoň fakt, že mohl změřit síly s těmi nejlepšími v rámci  Utkání hvězd NHL. Tam kraloval z hlediska počtu vstřelených branek a přestože titul hráče prestižní akce obdržel jeho krajan David Pastrňák, podle mnohých fanoušků si jej také zasloužil.

Pokud se zaměříme na samotné NHL, Hertl byl s šestatřiceti kanadskými body druhým nejproduktivnějším hokejistou týmu. San Jose Sharks si s jeho absencí dosud neporadilo a podává nevyrovnané výkony, které nakonec stály místo trenéra. Vedení klubu proto návrat své hvězdy už netrpělivě vyhlíží.

Foto: mercurynews.com