Těm to chytalo! Nejlepší čeští gólmani uplynulé sezóny (1.část)

Jelikož bude letní hokejová pauza poměrně dlouhá a mnoho z vás se již startu nového ročníku nemůže dočkat, ukrátíme vám čekání výčtem nejlepších českých brankářů, kteří momentálně působí napříč všemi světovými soutěžemi. Tipnete si, kdo z tuzemských strážců svatyně se vešel do první desítky?

10. místo – Roman Will

Sedmadvacetiletý rodák z Plzně se stal po neúspěšném pokusu probojovat se mezi elitu NHL posilou Bílých Tygrů z Liberce, kde se postupem času vypracoval v neprostupnou pevnost, což letos dokazoval nejen v základní části, ale také v rámci play-off. Vylámali si na něm zuby skvělí střelci Komety Brno, kteří pomýšleli na obhajobu extraligového titulu. Roman Will jim svými výkony prostě nedal šanci! Ročník zakončil s procentuální úspěšností zákroků 91,5, což ještě ani zdaleka nevystihuje jeho přínos pro stříbrný tým z pod Ještědu!

9. místo – Lukáš Dostál

Českým fanouškům možná není příliš známý, nicméně v Finsku se z něj stala hvězda první kategorie. Devatenáctiletý mladík zamířil z prvoligové Třebíče rovnou do kádru Ilves Tampere, jelikož pro něj Kometa Brno neměla v nabitém kádru místo. To se nakonec ukázalo jako skvělé rozhodnutí, protože Dostál naprosto zastínil svého staršího týmového kolegu Rika Heleniuse a sebral mu roli jedničky. Šikula z Moravy zakončil ročník s 92,2 % úspěšných zákroků a stal se horkým kandidátem na budoucí hvězdu mezi třemi tyčemi.

8. místo – Dominik Furch

Pražák každým coulem Dominik Furch má za sebou hrůzné vystoupení v reprezentaci, kdy obdržel 5 branek a zápas opouštěl s úspěšností zákroků kolem 77 %. Když ovšem tuto skutečnost opomeneme, dařilo se mu letos opravdu skvěle. V Čerepovci, kam se po třech sezónách přesunul z Avangardu Omsk, zase herně ožil a stal se oporou týmu.

Nikdo nepředpokládal, že by průměrný klub zvládl vyhrát Gagarinův pohár. To se ale stalo skutečností a právě Furch na tom měl s 91,3 % lví podíl! Začátkem letní pauzy se rozhodl dát Rusku sbohem a zamířil hledat nové výzvy do švédského Örebro. Tam na něj sice čeká tvrdá práce a konkurence, ale on nedávno prokázal, že právě toto mu v podstatě vyhovuje.

7. místo – Dominik Frodl

Ryšavý mládenec ze Škody Plzeň se letos poprvé objevil v Extralize a hned na sebe strhl pozornost široké veřejnosti. Jeho výkony táhly celý tým za třetím místem v play-off, vynikal šikovností na hokejce a skvělými reflexivními zákroky. Mohl by se po vzoru Marka Mazance či Matěje Machovského za rok nebo dva vydat za moře, v Plzni je brankářská škola zkrátka skutečně kvalitní. Z pohledu statistik se pyšní 92,8 % úspěšných zákroků.

6. místo – Pavel Francouz

Je záhadou, proč Pavel Francouz zatím nedostává v NHL tolik příležitostí, kolik by si zasloužil. Kdykoliv nastoupil, odvedl nadstandardní výkon, kdekoli jinde by se stal jasnou jedničkou. Colorado Avalanche ovšem disponuje dvojicí Varlamov/Grubauer, takže má český rodák skutečně nelehkou pozici. Úspěšnou zákroků 91,8 % je však skutečně krásnou bilancí pro muže, jehož sen o NHL stále žije.

Foto: zimbio.com