Suspendace za sestřelení Filipa Hronka? NHL po přezkoumání zákroku rozhodla. Reakce trenéra Detroitu na hit mnohé překvapí

Čistý hit, nebo faul na suspendaci? Ryan Reaves převálcoval Filipa Hronka v utkání NHL jako rozjetý vlak. Proč se český bek těsně před nárazem ohlížel a jak dopadlo přezkoumání?

i Zdroj fotografie: Minnesota Wild
                   

Z utkání Minnesoty s Detroitem uběhly jen tři minuty, když Filipa Hronka vystřelil Ryan Reaves do jiné dimenze. Že vám to jméno nic neříká? Pětatřicetiletý útočník patří mezi nejtvrdší hráče a bitkaře celé NHL. Zatímco pro českého obránce zápas po dvou střídáních skončil, domácí ranař nedostal ani dvouminutový trest. Čeká ho dodatečný distanc?

Proč se Hronek ohlížel?

Jak vůbec ke střetu došlo? Hronek se při vyvážení puku z vlastní třetiny ohlédl přes levé rameno. Když se podíval opět před sebe, uviděl, že se na něj řítí rozjetý vlak. Střet byl nevyhnutelný. Proč se ale bek ohlížel a dostal tím sám sebe do zranitelné pozice? Trenérovi později řekl, že si myslel, že rozhodčí bude vylučovat a snažil se zjistit, jestli gólman Hellberg míří na střídačku. „Ačkoliv to zní bláznivě, dává to teď trochu větší smysl,“ poznamenal po duelu Derek Lalonde.

iZdroj fotografie: Detroit Red Wings

Po utkání kouč Red Wings prozradil, že Filip Hronek chtěl zápas dohrát. Kvůli podezření na otřes mozku mu to ale zdravotnický personál nedovolil. „Pravděpodobně správné rozhodnutí. Zvláště v dnešní době, kdy dochází ke úderům do hlavy,“ uvedl trenér Detroitu. „Doufám, že je v pořádku. Ale musíte vědět, že když jsem na ledě, nemůžete proti mně takhle nabruslit,“ vysvětloval Reaves.

Americký fotbal na ledě

Útočník Minnesoty pochází ze sportovní rodiny. Jeho otec dříve hrál americký fotbal v NFL a CFL. Stejnému sportu se profesionálně věnuje i Reavesův bratr, který působí v CFL. „Trefil jsem (ho) trochu jako hráč amerického fotbalu,“ nezapřel hokejista rodinné vlohy.

iZdroj fotografie: Detroit Red Wings

Hronek nebyl jediný, kdo dostal od Reavese v utkání naloženo. Když ve druhé třetině sroloval u mantinelu Lindstroma, vystartoval po něm Ben Chiarot. Z bitky ale mnoho nebylo. Obránce Detroitu klopýtl a Reaves s ním vytřel kus ledové plochy. Když se oba hráči stále v objetí postavili a hodlali začít pumpovat pěstmi, vložili se mezi ně rozhodčí.

Darren McCarty: V mojí době čistý hit

Pojďme ale zpět ke střetu Filipa Hronka s Reavesem. Šlo o čistý hit, nebo by měl být útočník Wild suspendován? Třeba Darren McCarty, který čtyřikrát vyhrál s Detroitem Stanley Cup, se přiklání ke druhé variantě. Zdraví hráčů je podle něj přednější. „V mé době čistý hit. Reaves nedělá nic jiného, než svou práci a zničí Hronka. Být menším hráčem a předklonit se uprostřed ledu z vás dělá terč. Je to čisté a akceptované. V roce 1995,“ napsal McCarty na Twitteru.

Hráči Detroitu i trenér Lalonde po utkání brali zákrok na Filipa Hronka jako čistý hit. „Je jasné, že když je na ledě člověk jako Reaves, takové věci se mohou stát. Je těžké se na to dívat,“ uvedl obránce Ben Chiarot. „Byl to jen hit. To je jeho práce,“ řekl kouč o Reavesovi. „Po takovém hráči chcete, aby ovlivnil zápas, a to se mu dnes povedlo.“

Úder do hlavy, ale podle pravidel

Michael Russo píšící pro TheAthletic vysvětlil, proč podle něj Oddělení pro bezpečnost hráčů při přezkoumávání zákroku téměř jistě dojde k závěru, že šlo o „Nevyhnutelný úder do hlavy“. To by znamenalo, že vše bylo podle pravidel.

„Jedním z kritérií při určování nevyhnutelného úderu do hlavy je, „zda se soupeř dostal do zranitelné pozice tím, že zaujal postoj, který učinil úder do hlavy při nárazu celého těla nevyhnutelným“. K úderu do hlavy určitě došlo. Hronek opustil led s krvavým zraněním, ale NHL to pravděpodobně vyhodnotí jako dobrý hokejový hit, protože Hronek se ohlížel a Reaves nechal nohy na ledě (nevyskočil), nezvedl se a pokusil se projet tělem,“ napsal Russo. Na sociálních sítích později potvrdil, že se jeho předpoklady naplnily a Reavese nečeká dodatečné potrestání.

Šlo čistý hit, nebo faul? Jaký trest by měl Reaves případně dostat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články