Posmrtný rozsudek: Nejvyšší soud řešil kauzu, i když obžalovaný trojnásobný mistr světa zemřel

Ačkoliv hokejová legenda v loňském roce zemřela, nejvyšší soud nyní řešil gólmanovo dovolání v kauze údajných podvodů. Jak rozhodl?

i Zdroj fotografie: Creative Commons / Sarah Avampato / CC BY-NC-ND 2.0
                   

V závěru minulého roku zemřel jeden z hokejových hrdinů zlaté generace. Vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa řadu let před smrtí čelil soudním tahanicím. Obviněný byl z podvodů. Nejvyšší soud řešil jeho dovolání až nyní, přestože se ho hokejový brankář nedožil. Soud nemohl kauzu smést ze stolu. Trestní řád stanovuje, že pokud bylo podáno dovolání pouze ve prospěch obviněného, nepřekáží jeho smrt dokončení dovolacího řízení. „Trestní stíhání tu nelze zastavit proto, že obviněný zemřel,“ stojí v zákoně.

Přehazovaná mezi soudy

Krajský soud sice Romana Čechmánka postupně třikrát zprostil obžaloby, vrchní soud ale tato rozhodnutí zrušil a navíc při třetím navrácení nařídil změnu senátu. Pak již krajský soud rozhodl, že je Čechmánek v části obžaloby vinen. Bývalý gólman si podle rozsudku při podnikání půjčoval peníze a objednával služby, ačkoliv věděl, že své závazky nebude schopen splatit.

Mělo se jednat hlavně o minipivovar s restaurací ve Zlíně a přestavbu bytového domu v Holešově. V obou případech dopadlo Čechmánkovo podnikání nevalně. Blesk připomíná, že po roce trojnásobný mistr světa minipivovar s restaurací zavřel a přestavbu domu nedokončil. Škoda byla vyčíslena na 7,2 milionu korun. Dostal za to trest na tři roky vězení s podmínečným odkladem na pět let. Vinu popíral. Dovolání k nejvyššímu soudu podal Roman Čechmánek loni v říjnu. Projednávání se ale nedožil. Soud ho nyní zamítl a rozsudek je tak pravomocný.

Kariéra jako hrom

Během bohaté kariéry Čechmánek vyhrál československou extraligu (1991) a poté další tři české tituly vybojoval se Vsetínem. Za reprezentaci celkem odchytal 110 zápasů. V pozici trojky získal zlato z MS v roce 1996 a z olympiády v Naganu. V letech 1999 a 2000 výrazně pomohl českému národnímu týmu ke dvěma titulům světových šampionů. Čtyři sezony působil v NHL, ve které odchytal celkem 235 zápasů. V roce 2001 byl s Dominikem Haškem a Martinem Brodeurem finalistou na zisk Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana NHL.

Pamatujete si na výkony Romana Čechmánka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články