Smutný osud zesnulého hokejisty Stana Mikity, tvrdost v NHL mu vážně poškodila mozek

i Foto: nhl.com
                   

Hokej je jedním z nejnáročnějších kontaktních sportů vůbec, o tom si asi těžko někdo z vás dovolí polemizovat. Ostatně i proto má většina slavných sportovců z této oblasti všechny zuby umělé a jejich těla velice často zdobí modřiny a podlitiny. Své o tom ví také rodina slavného slovenského rodáka Stana Mikity, který pochází ze Sokolče, ale většinu svého života strávil v Kanadě, jíž později přijal za svou vlastní. Mikita strávil celou svou zámořskou kariéru v barvách Chicaga Blackhawks a patřil tedy k největších srdcařům, kteří kdy spatřili světlo světa. Když v minulém roce odešel brázdit nebeská ledová kluziště, zahalil stadion tamních Indiánů smutek. Letos jméno legendárního hokejisty ovšem znovu ožilo v momentě, kdy výzkum prokázal, že vinou četných ran do hlavy u něj došlo k závažné neurodegeneraci mozku…

Mikita je prvním hokejistou, u něhož bylo onemocnění prokázáno

Ačkoli to vedení NHL dlouhodobě odmítá, tak podle posledních zpráv by skutečně mohla být spojitost mezi hokejem a chronickou traumatickou encefalopatií, které se zkráceně říká CTE. V informovaných kruzích se jí mimo jiné přezdívá „boxerská demence“, protože je způsobena neustálým přijímáním tvrdých direktů do oblasti hlavy. Nyní se zdá, že nejen bojovníci z ringu se s těmito následky musejí potýkat. Jsou snad hokejisté také ohroženou skupinou?

Až doposud se mnozí domnívali, že pokud ano, týká se to pouze „bitkařů“. Důkaz, že demencí trpěl i Stan Mikita, člen Hokejové Síně slávy, ovšem pohled na věc zásadně mění. Hráč, který zemřel minulý rok na území Chicaga ve věku 78 let, nikdy nepatřil mezi rozené bojovníky, kteří byli za každé situace ochotni odhodit rukavice. Jeho rodina svým veřejným prohlášením vysílá vzkaz všem ligovým organizacím a hlavně NHL, aby s problematikou něco udělala.

Vedení NHL jakoukoli spojitost striktně odmítá

Komisař NHL Gary Batteman, jenž dostal na starost případ Mikity i dalších hokejistů, kteří po skončení své aktivní sportovní kariéry válčili s podlomeným zdravím, se zatím vyjadřuje jednoznačně. Podle něj totiž žádná potvrzená spojitost mezi onemocněním mozku a hokejem není.

Aktuální kauza přitom není jediná, jíž musí vedení neslavnější hokejové ligy v posledních letech čelit. V průběhu minulého listopadu se dala dohromady přibližně stovka bývalých hokejistů, která se NHL rozhodla zažalovat za to, že je dostatečně nevarovala před možnými zdravotními následky. Liga vyplatila hráčům odškodné ve výši 90 milionů dolarů, což je v přepočtu na naši měnu asi 431 milionů korun.

Liga amerického fotbalu je odstrašujícím příkladem

Slavná NHL si může oddechnout, že se jí doposud vždy podařilo dosáhnout mimosoudního vyrovnání, na němž oproti lize amerického fotbalu NFL, která stanula dokonce před soudem, opravdu značně ušetřila. Šéfové nejpopulárnější americké soutěže museli zaplatit bývalým hráčům odškodné ve výši neskutečných 765 milionů dolarů (více než 15 miliard korun), což by pro „chudší“ NHL byla naprostá, ba až likvidační, katastrofa.

Foto: nhl.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články