Slovenský hokejový veterán se loučí s kariérou, Jágra napodobit nechce

Foto: kosice.korzar.sme.sk

Mistrovství světa na Slovensku je pro domácí hokejovou reprezentaci jedno velké zklamání. Poté, co tamní hokejisté nezvládli většinu důležitých zápasů, fanoušci se ostudně dali do pískotu během kanadské státní hymny a naděje v postup do vyřazovacích fází definitivně vyhasly, přichází další rána, která se ovšem dala očekávat. Ladislav Nagy, jeden z nejstarších účastníků letošního světového šampionátu se rozhodl těsně přes čtyřicítkou ukončit profesionální sportovní kariéru. Poslední zápas s Dánskem se stal jedním z mála světlým momentů Slováků a právě Nagy měl na výhře lví podíl. Jak reagoval na přirovnávání k Jaromíru Jágrovi a co všechno za sebou zanechává?

Zápas plný dojemných okamžiků

Závěrečné utkání základní skupiny A a zároveň konečné vystoupení Slovenské hokejové reprezentace na domácí půdě se neslo v duchu srdceryvných momentů. Nejdříve se ve 38. minutě klání s Dánskem tribuny rozbouřily při skandování jména Pavola Demitry, který se stejným číslem dresu pravidelně nastupoval a jenž tragicky zahynul spolu s trojlístkem českých hokejistů Janem Markem, Josefem Vašíčkem a Karlem Rachůnkem při pádu letadla převážejícího tým Jaroslavle. Dalších ovací se dostalo Ladislavu Nagymu, který se rozhodl ve svých devětatřiceti letech odejít do hokejového důchodu.

Nagy se s milovaným sportem rozloučil stylově. Slováci zvítězili sice nepříliš přesvědčivým výsledek 2:1 až po samostatných nájezdech, nicméně právě zmíněný veterán se o výhru zasloužil gólovou přihrávkou a následně také vítěznou brankou. Ačkoli si slovenští reprezentanti výkony na šampionátu za rámeček rozhodně nedají, tak alespoň závěrečná výhra je pro ně drobnou útěchou.

Nagy se drží hesla, že končit se má v nejlepším

Nagy, který začínal v národním týmu před osmnácti lety a podíval se na všech velkých úspěších (zlato z roku 2010, bronz z roku 2003), se mimo jiné loučí jako nejlepší střelec slovenské nejvyšší hokejové ligy, letos nasbíral neskutečných 34 branek. Většina jeho spoluhráčů z národního týmu se shoduje, že by rozhodně mohl pokračovat ještě několik let. Nevyhnul se ani přirovnáním k Jaromíru Jágrovi, který ani ve svých 47 na důchod nepomýšlí. Nagy se na adresu tohoto příměru jen pousmál a dodal:

„Jágr nemá rodinu. On si může celý den spát a trénovat. Je neuvěřitelné, co ve svém věku dokazuje, klobouk dolů před ním. Je to pan hráč, ale hokeji musel obětovat opravdu hodně.“

Hokejová cesta Ladislava Nagyho

Nagy s hokejem začínal v rodných Košicích, odkud ještě v útlém věku odešel hledat štěstí do zámoří. V NHL se poprvé objevil v sezóně 1999/2000, kdy mu tehdejší kouč St. Louis Blues dal příležitost zazářit. Později se přesunul k Phoenixu Coyotes a hrál také za Dallas Stars či Los Angeles Kings. Vyzkoušel si také Kontinentální hokejovou ligu v dresu Dinama Riga, Čerepovce, Slovanu Bratislava nebo Lva Poprad. Poslední dvě sezóny odehrál v klubu, který mu pomohl rozjet kariéru, tedy v Košicích.

Foto: kosice.korzar.sme.sk