S rasistickými a xenofobními urážkami se v poslední době ve sportovní sféře roztrhl pytel. Vzpomeňme si například na nevhodné skandování fanoušků hokejového Brna na adresu libereckého Dominika Lakatoše nebo antisemitské pokřiky příznivců fotbalového klubu West Ham United. O dosud poslední zářez do této nepříliš lichotivé statistiky se postaral nadějný brankář Jordan Binnington ve službách St. Louis Blues, kterému mnozí v zámořské NHL prorokují zářnou budoucnost. Na sociálních sítích poměrně nedávno pronášel kulturně necitlivá prohlášení na adresu muslimů a jeho minulost do nyní vyplavala na povrch. O co tedy vlastně šlo a není přehnaná korektnost spíše na škodu?
Místo sportovních dotazů přišlo vytahování kostlivců ze skříně
Ačkoli by se měl Binnigton v současné době plně soustředit na play-off, do něhož se svým týmem dokázal postoupit, místo toho musí čelit kritice z řad novinářů, kteří na něj vyhrabali špínu z minulosti. První impulz přišel od Paula Gackla – rodáka z Winnipegu – jehož tým byl St. Louis přisouzen jako první soupeř na cestě vyřazovací fází. Novináře překvapilo, že se brankářovými dřívějšími tweety na adresu muslimské komunity dosud nikdo nezabýval a zároveň dodal, že kdyby byl angažován v nějakém klubu poblíž zálivu u San Franciska, od fanoušků i médií by to pořádně schytal.
Jaké tweety se tedy vlastně řeší?
První příspěvek, o který se Gackle opírá, naráží na tradiční oděv muslimských dam, burku:
„Když jsou na letišti lidé v burce, jak ostraha podle pasu vlastně pozná, jestli jsou to oni? To mi fakt řekněte. Pokud ještě nejste dost staří a nervózně jdete do baru, vezměte si tu zatracenou burku. Nedokážu si představit, že se vás vyhazovač začne trapně vyptávat.“
V dalším kontroverzním, veřejném vyjádření se Binnington zase opřel o taxikáře původem z jiné země:
„Hele, taxikáři, asi bych radši poslouchal rádio než to, jak cizí řečí mluvíš do mobilu.“
Binnington se hájí mladistvou nerozvážností
Sám brankář se k nastalé kauze vyjádřil se slovy, že tehdy jen trochu sarkasticky zavtipkoval a ani ve snu by jej nenapadlo, jaká bublina se kolem toho vytvoří. Následně dodal, že od té doby již prošel určitým vývojem a člověka nelze soudit za to, co pronesl jako teenager. Většina diskutujících na sociálních sítích se s jeho vysvětlením ztotožňuje. Navíc se často objevují slova o přehnané korektnosti a přecitlivělosti. To nakonec nepřímo potvrdilo i vedení klubu St. Louis s tím, že z takové maličkosti rozhodně nebude vyvozovat žádné důsledky.
Foto: cbc.ca