Salák nakonec Kladno neposílí, namísto toho míří do KHL

Foto: en.wikipedia.org

Dlouho to vypadalo, že Extraliga se dočká dalšího hvězdného návratu. Hokejový brankář Alexander Salák totiž nemohl zavadit o zahraniční smlouvu a jelikož trénoval s Kladnem, mnozí fanoušci si vysnili jeho týmovou spolupráci s Jaromírem Jágrem. Nakonec je ale všechno jinak! Zkušený strážce svatyně bude i nadále působit v Kontinentální hokejové lize, pouze vymění dres Jaroslavle za barvy Dynama Riga. Pokud jednání proběhnou hladce, v brzké době podepíše nový kontrakt.

Dynamo Riga potřebuje vysvobodit

Ruská KHL už se stejně jako ostatní evropské hokejové soutěže rozjela na plné obrátky a nutno podotknout, že Dynamo Riga do nového ročníku nevstoupilo tou správnou nohou. V posledních šestí zápasech hokejisté nedokázali získat ani jeden jediný bod, kvůli čemuž se třesou na posledním místě tabulky Západní konference. Hodně špatné výkony podávají zejména brankáři a vedení klubu se proto rozhodlo minimálně jednoho z nich zbavit. Na místo jedničky proto hledalo adekvátní náhradu a zraky představitelů padly právě na českého rodáka Alexandra Saláka, který byl i měsíc po startu soutěže stále na listině volných hráčů a trpělivě čekal na zájemce.

Dynamo se momentálně chystá na složité utkání s Petrohradem, do něhož vstupuje jako jasný outsider. Příležitost postavit se mezi tři tyče dostane podle předpokladů šestadvacetiletý Andrej Makarov a dost možná to bude také jeho poslední vystoupení v kádru současného zaměstnavatele. Šéf klubu Jurij Savickis Salákův příchod vítá, což potvrdil slovy:

„Zítra by měl dorazit Alexander Salák a my věříme, že se stane naším brankářskou jedničkou. Jestli máme obavy, že neabsolvoval předsezónní přípravu a přišel také o měsíc soutěže? Na to se bohužel v současnosti nemůžeme ohlížet. Jsme v situaci, kdy jsme tento risk ochotni podstoupit, pokud by to mohlo přinést zlepšení. Jde o prověřeného a zkušeného gólmana, který si s novou rolí určitě poradí.“

Dosavadní cesta Alexandera Saláka

Dvaatřicetiletý Alexander Salák prošel hned několika významnými hokejovými soutěžemi včetně krátké zastávky v NHL (dva zápasy odehrál v barvách Floridy Panthers). Chytal v nejvyšší finské i švédské soutěži. Nejvýraznější stopu dosud zanechal právě v Kontinentální hokejové lize, kde hájil barvy SKA Petrohrad, HK Sibir Novosibirsk a v neposlední řadě také Lokomotivu Jaroslavle. Z hlediska procentuální úspěšnosti zákroků vždycky patřil mezi naprostou gólmanskou špičku a to samé se od něj očekává také v Dynamu Riga.

Potvrdí olympijský reprezentant a mistr Elitserien z roku 2011 své dřívější kvality? Na to si budeme muset počkat. Jisté ovšem je, že Rytíři Kladno se jeho novou domovinou nestanou a Jaromír Jágr coby hrající majitel klubu tak bude muset hledat posilu jinde. Čeští fanoušci sice smutní, ale pro brankáře je to jedině dobře. Svými výkony přeci jen českou nejvyšší soutěž převyšuje.

Foto: en.wikipedia.org