Rusové zneuctili památku padlých hokejistů nedodrženým slibem!

Foto: rumzine.com

Letos je tomu již osm let, co nás navždy opustili Jan Marek, Karel Rachůnek a Jiří Vašíček. Ti společně s dalšími čtyřiačtyřiceti členy kádru a realizačního týmu ruské Jaroslavli zahynuli během letecké havárie při cestě na venkovní zápas. Ačkoli se říká, že čas zahojí všechny rány, tragédie takovýchto rozměrů v nás vyvolává smutek dodnes. Vzpomínky jsou o to bolestnější, když vidíme, že vedení ruské KHL nedodržuje sliby, které v těžkých časech pozůstalým i všem ostatním fanouškům dalo. Na počest zesnulých sportovců se totiž vždy 7. září  neměla Kontinentální hokejová liga hrát ve znamení tiché piety. Letos se ovšem tato smutná tradice porušila…

Největší tragédie novodobé historie sportu

Jednalo se o ztrátu, která v moderních dějinách sportu nemá obdoby. Dne 7. září 2011 se letadlo s hokejisty a realizačním týmem ruské Jaroslavle chystalo na cestu do Rigy, kde se mělo odehrát první kolo KHL. Letadlo se ovšem na místo určení nikdy nedostalo, zřítilo se hned několik minut po startu. Nenabralo totiž dostatečnou výšku ani rychlost, což byla fatální chyba pilotů. V hořícím vraku zemřelo dohromady 44 lidí. Nepřežil nikdo, ačkoli rodiny pozůstalých do posledních chvil doufaly v zázrak. Jan Marek, Karel Rachůnek, Jiří Vašíček a také Slovák Pavol Demitra bohužel patřili do týmu Lokomotivu Jaroslavle, který tak ze dne na den přišel o všechny své zástupce.

Rusové v horizontu jednoho roku postavili na inkriminovaném místě pomník věnovaný obětem havárie, který má dodnes tragické okamžiky připomínat. Vedení KHL se zároveň rozhodlo uctít památku zesnulých hokejistů tím, že den 7. září bude od té doby navždy zapovězen všem hokejovým zápasům tamní ligy. Alespoň tak to po dobu sedmi let skutečně bylo. Jenže rok 2019 se nese v duchu naprosto jiné písničky…

Jednou porušená tradice nevěstí nic dobrého

Zdá se, že zažitá tradice skončí v propadlišti dějin, protože utkání odehraná v den tohoto smutného výročí byla hned čtyři. Nemůžeme se proto ubránit pocitu, že Rusové tímto způsobem fatálně zneuctili památku mrtvých. Určitě si nemyslíme, že se jednalo pouze o ojedinělou shodu okolností, která by se v následujících rocích nemohla znovu opakovat.

Vedení KHL zároveň dokázalo, že jej tragické události z minulosti dnes již příliš netrápí, nehledě na to, že tamní zástupci zřejmě neumějí držet slovo. A je jen otázkou času, kdy se proti tomu ohradí rodiny pozůstalých, kteří v ten den ztratili mnohem více než jen díly hokejové skládačky.

Foto: rumzine.com