Co ukázal první zápas? Rozehrávka skřípala, ale útok má velký potenciál. Jalonen promluvil o stavu Chlapíka

Čeští hokejisté vstoupili do mistrovství světa vítězstvím. Co ukázala bitva se Slováky? Trenér Jalonen po utkání promluvil o stavu Filipa Chlapíka.

i Zdroj fotografie: Česká hokejová reprezentace

Čeští hokejisté vstoupili do mistrovství světa vítězstvím 3:2 nad Slovenskem. Co federální derby ukázalo? Na hlubší hodnocení kvality týmu je ještě brzy, přesto úvodní zápas odhalil řadu věcí. V první řadě je třeba si uvědomit, že pro mnoho hráčů šlo o jejich debut na světovém šampionátu. Je pochopitelné, že je svazovala určitá nervozita. Přiznal ji i Lukáš Sedlák, byť právě na něm to nebylo vůbec znát. Předvedl nejlepší výkon ze všech hokejistů.

Obránci pod tlakem

Ze zmiňované nervozity mohly pramenit chyby v rozehrávce. Právě tato herní disciplína Jalonenovu výběru nejvíce drhla. Slováci hodně aktivně napadali a čeští obránci pod tlakem chybovali. V takových situacích jim měli více pomoct útočníci. Nezbývá než doufat, že si zakládání útoků brzy sedne.

iZdroj fotografie: Česká hokejová reprezentace

Přesilovky v českém podání vypadaly hodně nebezpečně. Paradoxem je, že i když v týmu letos nejsou velké hvězdy, předváděli Červenka a spol. celkově ofenzivnější pojetí hry než před rokem. Hráči se nebáli kombinovat přes osu hřiště a výsledkem byly dvě nádherné gólové kombinace. Zásahů nakonec mohlo být mnohem více, za slovenským gólmanem hned pětkrát zazvonila branková konstrukce.

Fantastický Sedlák

Nejvíce z českého týmu zářil Lukáš Sedlák. Z prvních dvou střel na branku skóroval a skvěle si vedl i v obraně, kde často vypomáhal. Stejně jako v extralize uplatňoval svoji rychlost. Pořadatelé mu naměřili 36,7 km/h, což nikdo v utkání nepřekonal. Za zmínku určitě stojí výkon Šimona Hrubce. Sice si dal vlastňáka, který se jen tak nevidí a určitě bude hojně sdílený na sociálních sítích, od tohoto momentu v 11. minutě ale předváděl skvělý výkon.

Zápas také přinesl dva hodně ostré zákroky. Nejprve Patrik Koch doslova sestřelil Filipa Chlapíka. Pro někoho ukázkový čistý hit, pro jiné vražda. Ano, český hráč snížil těžiště, nicméně první náraz Kochova vytrčeného ramene trefil Chlapíka do oblasti hlavy a krku. Je s podivem, že navzdory současným trendům rozhodčí nevylučovali. Šestadvacetiletý útočník sice v zápase pokračoval, ve třetí třetině ale strávil na ledě jen minutu a dvacet vteřin. „Chlapík bude na chvíli určitě mimo sestavu, na konci nemohl hrát,“ prozradil trenér Kari Jalonen.

Černocha zachránila ortéza

Co říct k faulu Mislava Rosandiče? Rozhodně nešlo o nezaviněný střet. Rosandič věděl, že musí Černocha zastavit a střetu koleno na koleno se mohl vyhnout. Těsně před nárazem koleno pokrčil a trefil soupeře na stojnou nohu. Podobné zákroky můžou hráči ukončit nejen sezonu, ale i kariéru. Naštěstí útočníka Karlových Varů podle jeho slov zachránila před zraněním ortéza.

Měli rozhodčí za zákrok Kocha na Chlapíka vylučovat?