Gudas v extralize? Ke Spartě jsem měl vždycky nejblíž, přiznal důrazný obránce. Proč vlastně nezůstal na Floridě?

Obránce Radko Gudas prozradil, kdy ho fanoušci uvidí na českých kluzištích a proč je pro něj v extralize Sparta jasným číslem jedna. Jaký měl důvod, že nezůstal na Floridě?

i Zdroj fotografie: Florida Panthers
                   

Když je na ledě, všichni protihráči si na něj dávají pozor. Musejí, stačí totiž chvilka nepozornosti a Radko Gudas je sroluje takovým způsobem, že na to hned tak nezapomenou. Vyhlášený tvrďák během letní přestávky změnil v zámoří dres, přestože upřednostňoval pokračování působení v týmu Panthers. „Na Floridě se nám líbilo. Škola pro děti, sousedi, tým, trenéři, všechno na jedničku. Ale ta byznys stránka nám v tom bohužel nevyšla,“ uvedl Gudas pro deník Sport.

Gudas: Mohl jsem si vybírat

Florida sice nabídla českému zadákovi novou smlouvu, ale s menším platem než pobíral doposud. To bylo pro Radka Gudase nepřijatelné. Že by měl nouzi o zaměstnání, se bát nemusel. Zájemců o jeho služby bylo hned několik. Až mě překvapilo, kolik týmů se ozvalo. Byl jsem rád, že mají zájem. Sezona, vlastně poslední dvě, tři se povedly a jsem rád, že si toho všimli i jinde. Mohl jsem si pak v podstatě vybírat a myslím, že jsem vybral, jak nejlíp jsem mohl,“ poznamenal bek známý i díky pořádnému plnovousu.

iZdroj fotografie: Florida Panthers

Do svých řad ho lákaly mimo jiné tři kanadské týmy. Edmonton, Caglary ani Toronto ale nakonec neuspěly. Nabídku Anaheimu tříleté smlouvy s ročním platem 4 miliony dolarů nedokázal nikdo překonat. „Když jsem se nedohodl s Floridou, nebylo dál co řešit. Anaheim vycházel jako nejlepší varianta,“ nastínil finalista letošního Stanley Cupu.

Z pantera kačerem

Přesto český obránce cítí i mírnou pachuť. Jen mě mrzí Florida, že se neozvali a nenabídli nic, co by pro mě bylo těžké odmítat. Takhle jsem v podstatě neměl co odmítat,“ vysvětlil Radko Gudas. V NHL dosud působil kromě týmu Floridy v Tampě Bay, Philadelphii a Washingtonu. Nyní míří na západní pobřeží, kde v zámoří s hokejem začínal v Everettu. Tentokrát ale bude působit o téměř 2 tisíce kilometrů jižněji.

iZdroj fotografie: Florida Panthers

S Anaheimem si český bek vyjednal i tzv. „no trade“ klauzuli. „Smlouva je modifikovaná tak, že první rok mě nevytrejdují a v dalších dvou si můžu zvolit pár týmů, kam bych nechtěl. Tohle jsem si přál. Abych zajistil rodinku a taky věděl, že mě hned nevystřelí,“ přiblížil obránce, kterého potěšilo, že dohoda s Ducks byla rychle hotová. „Hned v den otevření trhu jsme věděli, že se budeme stěhovat,“ doplnil bek.

Vůdce, ranař i mentor

V Anaheimu bude jedním z nejstarších hráčů a počítá tak s tím, že mu připadne role mentora. „Je to určitě jeden z důvodů, proč mě vzali. Chtějí, abych mluvil v kabině, byl něco jako vůdce. Abych ukázal, jak v určitých situacích hrát,“ řekl Gudas. Minimálně tři nadcházející sezony hodlá pokračovat v zámoří. A pak? Možná dojde na návrat do Evropy, i když do české extraligy by se důrazný obránce hned nehrnul. Dal by na rok nebo dva přednost zahraničí.

iZdroj fotografie: Florida Panthers

Když už by přece jen zamířil na domácí scénu, mnoho týmů, mezi kterými by vybíral, nyní nevidí. Radko přiznává, že nejblíže má ke Spartě. „Asi by to byl tým, do kterého bych tady šel. Kladno mám taky blízko, hrál jsem za něj, loni jsem s nimi trénoval. Ke Spartě jsem však měl vždycky blíž,“ uvedl Gudas i s dovětkem, že za pražský klub hrál jeho otec Leo.

Repre? Vždycky jsem jel, zmínil Gudas

Za necelý rok hostí Česko hokejové mistrovství světa. Dovede si Gudas představit, že by reprezentoval na domácím šampionátu? Naposledy jsem hrál play off, ale předtím jsem vždycky jel. Některé týmy mají vyšší ambice, pokud se nedostaneme do play off, snad budu zdravý, abych případně mohl reprezentovat,“ podotkl Radko Gudas.

Měl Radko Gudas hrát za Česko na MS v Praze?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články