Podivné okolnosti Jandačova vyhazovu z KHL

Foto: en.khl.ru

Josef Jandač měl za sebou neúspěšnou sezónu, v níž dovedl Magnitogorsk pouze osmifinále KHL. Všichni proto očekávali, že se český trenér bude během léta stěhovat, protože takový propadák se v prestižních soutěžích jednoduše neodpouští. Klub jej ovšem překvapivě podržel a dovolil mu připravit tým na ročník následující. Pak ale přišel zlom, který snad žádný hokejový expert nechápe. Po třech odehraných kolech se totiž Jandač musel ze střídačky Metallurgu pakovat jako namydlený blesk! Ačkoli se ve světě rozhodnutí tamního vedení nesetkalo s pochopením, Rusové mají prakticky jednomyslně jasno, že jde o správný krok. Kde se skrývá pravda?

Podle úvodních tří zápasů lze těžko posuzovat kvalitu trenéra i celého mužstva

Padesátiletý hokejový trenér Josef Jandač se po nuceném odchodu od české reprezentace vydal objevovat dosud neprobádané vody do ruské KHL. Tam v roce 2018 nastoupil coby hlavní kouč Metallurgu Magnitogorsk a všichni byli zvědaví, jak si povede. Základní fázi prvního ročníku v zahraničí zvládl poměrně slušně, v rámci Východní konference dovedl své svěřence ke třetímu postupovému místu. Jenže v následném play-off si vylámal zuby na Ufě a jelikož klub toužil po lepším umístění, uvažovalo se, že bude Jandač propuštěn.

Český lodivod ale nakonec našel s vedením společnou řeč a pokračoval i nadále. Absolvoval s týmem letní přípravu, omladil kádr a manažer Metallurgu veřejně garantoval, že Jandače podrží minimálně do konce sezóny, aby měl klid na práci. Jenže úvodní tři kola ročníku 2019/2020, z nichž Magnitogorsk odešel pouze jednou vítězně, donutila vedení klubu změnit názor. Proč ovšem změna přišla v takovouto chvíli? Vždyť základní fáze soutěže je teprve v raném stádiu a nelze tedy určit, zda by v kolech následujících nepřišlo zlepšení.

Rusové se shodují, že čeští trenéři u nich nemají budoucnost

Brzké loučení Josefa Jandače přineslo celou řadu nechápavých komentářů zvenčí, nicméně většina ruských zástupců jednomyslně prohlašuje, že toto rozhodnutí kvituje. Mezi ně patří také uznávaný trenér Vitalij Davydov, který veřejně pronesl:

„Přiznám se, že jsem vůči českým trenérům hodně zaujatý. Jejich hokejová filozofie nám (Rusům) nevyhovuje. Jsou příliš pragmatičtí, vyznávají defenzivní styl hry, který je s tím naším neslučitelný. Pokud mluvíme o Magnitogorsku, má vynikající útok, v létě přišli noví hvězdní hráči. Po velmi průměrné minulé sezoně dostal český trenér novou šanci, jenže nikdy nevyužil útočný potenciál mužstva, nebyl patrný žádný pokrok.“

Davydov nebyl zdaleka jediný, kdo Metallurg podpořil

S naprosto stejným názorem se vytasil také ruský televizní komentátor Leonid Vajsfeld, podle něhož přišel Jandačův vyhazov snad až příliš pozdě. Divil se, že jej Metallurg podržel, když jeho práce neměla žádné prokazatelné výsledky. Navíc byl podle něj neúspěšný i v reprezentaci a ostatních klubech, kam byl doposud povolán. V podstatě by dle Vajsfeldových slov bylo nejlepší, kdyby do Jandač do Ruska nikdy neodešel. Samozřejmě má na takový názor právo, na druhou stranu to ovšem působí jako naprosté pohrdání lidmi z hokejového prostředí České republiky, nemyslíte?

Foto: en.khl.ru