Jeden z nejslavnějších hokejistů naší historie Dušan Pašek zmizel z tohoto světa příliš brzy. Po čtyřech měsících ve funkci šéfa svazu přišla nečekaná tragédie.
V Čechách doznívaly oslavy z vítězství v Naganu, na Slovensku se řešila smrt hokejového mistra světa. V sedmatřiceti letech ho našli v jeho kanceláři bez známek života s prostřelenou hlavou. Sebevražda? Ano. Alespoň tímto verdiktem ukončila dle rešerše redakce SportyŽivě vyšetřování policie. Ani po tolika letech tomu ale nikdo moc nevěří. Mnozí si dodnes myslí, že bývalý československý hokejista Dušan Pašek by si na svůj život nesáhl.
Dal si kávu a mířil na oběd
Neměl prý žádný důvod. Alespoň podle jeho matky Irmy, která před pár lety znovu zopakovala, že v žádném případě nešlo o sebevraždu. Podle ní neměl Pašek žádné dluhy a s lidmi vycházel velmi dobře. Viděla se s ním prý čtyři hodiny před tragickou událostí. Rozhodně nic nenasvědčovalo tomu, aby si za pár hodin přiložil zbraň k hlavě. Tvrdila, že byl naprosto v pohodě. Dal si prý kávu a mířil na oběd.
Policie byla ale jiného názoru. „Soudní lékař a odborníci z kriminalistického ústavu vyloučili zavinění cizí osobou,“ uvedla tehdy bratislavská policejní mluvčí Marta Bujňáková. Pašek, držitel olympijského stříbra ze Sarajeva 1984, se měl zastřelit svojí legálně drženou zbraní. Podle některých lidí ale bylo zvláštní, jakým způsobem to udělal.
Udělal to Pašek kvůli Naganu?
Pašek měl dle kriminálky hlavu prostřelenou přímo na čele. Jedna z balistických expertíz údajně tvrdila, že rána prošla od týlu a kulka vyletěla z čela směrem ven. Střelit se sám zezadu do hlavy by bylo velmi komplikované. Kolem smrti mistra světa z roku 1985 a tehdy prvního muže slovenského hokeje, byl tedy velký humbuk. Rojily se spekulace, že za vším stojí mafie, které měl údajně dlužit peníze.
Divné je, že po sobě nechal ve své kanceláři šest dopisů na rozloučenou. Ty ukazovaly na to, že si na život sáhl opravdu sám. Podle mnohých to udělal proto, že nezvládal svoji funkci na svazu a Slovensko v Naganu propadlo. Podle jeho druhé manželky, se kterou měl teprve dvouletého syna, psal ale dopisy na rozloučenou pod nátlakem. Nezdálo se jí ani vyšetřování, které trvalo velmi krátce. Jak to tehdy doopravdy bylo, a jestli legendu Slovanu opravdu o život někdo připravil, se už ale zřejmě nikdy nedozvíme.