Pád bývalého kouče české hokejové reprezentace. Fin Jalonen jde trénovat do Kolína

Národní tým vystřídal za první ligu. Finský kouč Kari Jalonen získal nové angažmá. Po vyhazovu z české reprezentace bude trénovat Kolín nad Rýnem.

i Zdroj fotografie: IIHF
                   

Odvolání ze střídačky českého nároďáku potřeboval rozdýchat. Muž, který pro Česko po 10 letech získal na MS medaili, čelil loni po svém druhém šampionátu na české lavičce velké kritice. A nakonec musel od válu. Několikaměsíční pauza Jalonenovi prospěla. Čtyřiašedesátiletý trenér má zase chuť do práce.

Má probudit Žraloky

Podepsal totiž do roku 2026 kontrakt v německém Kolíně. Ano, oproti posledním rokům je to trochu úpadek. Jalonen už nebude bojovat o medaile na mistrovství světa, ale špatně se mít rozhodně nebude. Dostal však těžký úkol. Probudit tamní Žraloky k návratu na vrchol. Osminásobní mistři Německa čekají na titul už 22 let.

Jalonen střídá v Kolíně další pro Česko známou tvář. Bývalého kouče Sparty Uweho Kruppa. „Pracovat poprvé v Německu a navíc pro klub s takovou historií, to je něco výjimečného,“ uvedl čtyřiašedesátiletý Jalonen. Má velké znalosti a zkušenosti. Je velmi autentický, jasně komunikuje a líbí se nám jeho hokejové myšlení a styl,“ prohlásil sportovní ředitel Matthias Baldys o Jalonenovi.

Jalonen má už 6 titulů

Finský kouč v minulosti získal na klubové úrovni titul šestkrát. Třikrát se radoval s Kärpätem Oulu (2005, 2007 a 2008), jednou s IFK Helsinky (2011) a dvakrát ve Švýcarsku s Bernem (2017 a 2019). V KHL vedl Nižnij Novgorod a Lev Praha. S finskou reprezentací vybojoval v roce 2016 stříbro na MS, český národní tým dotáhl před dvěma lety k bronzu. Co bychom za to letos dali.

Další hráč jde do civilu. Trenér české reprezentace Rulík ale tají, kdo si na MS v Praze nejspíš nezahraje

Jeho odchod z české reprezentace provázela spousta dohadů a spekulací. Hráči jeho vyhazov nechápali. Postavili se za něj například i Pastrňák s Krejčím. „Je mi ho líto. Znám to z NHL, je to byznys. Hráči i trenéři se mění, v českém hokeji je to trochu jiné. Nechci ale říct nic, čeho bych litoval,“ nastínil David Krejčí, který loni ukončil profesionální kariéru. Jalonena každopádně u kormidla vystřídal Radim Rulík, o jehož nominaci na MS jsme na SportechŽivě také psali. Dnes jeho tým čeká premiéra na světovém šampionátu pro Finsku.

Měl by český tým na MS pod Jalonenem větší šanci na medaili? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články