Akce, které se měly konat i delší dobu po MS v hokeji už jsou zrušeny, nebo přesunuty. Stejně tak ty sportovní akce, které se měly konat v podobném termínu, jako hokejové mistrovství. A jak to bude s ním samotný? IIHF si v tomto směru dává na čas a otázkou je, proč vlastně a co konkrétně tím sleduje.
Včerejší jednání nic nepřineslo
Mezinárodní hokejová federace během úterního dne jednala a každý očekával, že výsledkem tohoto jednání bude konečné slovo o tom, jak na tom letošní Mistrovství světa v ledním hokeji bude. IIHF se však zachovala zcela nepochopitelně a jasno do konání tohoto turnaje nepřinesla. Jediné, co se řešilo, byly dubnové turnaje Divize I, které byly zrušeny. Mnohem více lidí však zajímalo spíše květnové MS v hokeji a na toto téma žádné finální vyjádření nepadlo. Dá se tedy říci, že očekávané jednání nepřineslo vůbec nic.
Bude, nebo nebude?
Současný stav, kdy se IIHF na téma Mistrovství světa v hokeji nijak nevyjadřuje, ani nebyl aktivován žádný kritický scénář, vlastně směřuje do situace, kdy to stále vypadá, že se MS v hokeji v květnovém termínu bude konat. O tom, že by se mělo cokoliv rušit, přesouvat nebo omezovat se totiž IIHF nijak konkrétně nevyjádřila a tak v podstatě poslední zprávou je několik starších vyjádření o tom, že se vše uskuteční podle plánu.
Zároveň připomeňme, že řada jiných sportovních utkání, ať už konaných předtím, nebo ve stejném termínu, či dokonce i po něm, odložena byla. A nemusíte zůstávat jenom u hokeje, jelikož odloženo bylo třeba i fotbalové Euro 2020, které se mělo hrát později. Opomenout nelze ani schválené bezpečnostní opatření funkcionářů IIHF, které se týká jejich aktivit, které mají být omezeny až do konce června. Tedy až do konce následujícího měsíce po tom, co se má MS v hokeji oficiálně odehrát.
Jsou v hlavní roli peníze?
Aktuální stav začíná spíše nahrávat živeným spekulacím, že jde o boj o peníze. Organizace turnaje něco stojí, nehledě na zhruba 300 tisíc prodaných lístků na jednotlivá utkání. Peníze nepadají z nebe a vše bude samozřejmě něco stát. A tak je otázkou, zda IIHF záměrně nečeká a záměrně nepřešlapuje okolo z toho důvodu, aby oznámení o ukončení Mistrovství světa v ledním hokeji nepadlo z jejích úst, ale aby ke zrušení došlo na základě opatření třetí strany.
Co si pod tím představit? Může to být třeba určité opatření vydané švýcarskou vládou, která může vydat rozhodnutí, ve kterém se zakazují akce nad určitý počet lidí. V tu chvíli by IIHF neměla jinou možnost a z celého stavu by v podstatě vybruslila zcela nevinně. To by mohlo Mezinárodní hokejové federaci pomoci třeba i k lepšímu a bezproblémovějšímu získání pojistného plnění, jelikož řada věcí je v souvislosti s organizací takto velkého turnaje pochopitelně pojištěna.
Další jednání není
Zajímavé na celé situace z pohledu IIHF je, že další jednání týkající se MS v hokeji naplánováno není. Nepřímo tak dává najevo jenom to, že skutečně spíše sleduje švýcarskou vládu, čeká na její závěry a pokud ta rozhodne o zákazu akcí, IIHF se na něm logicky pouze sveze jako nevinný článek, který ač hlavní pořadatel, nemohl nic ovlivnit.
Postup kritizují hráči i fanoušci
IIHF je aktuálně pod celkem velkou palbou kritiky, jelikož ono mlčení a nerozhodování aktuálně k ničemu dobrému nepřispívá. Stěžují si jak hráči, tak i fanoušci. Tato nejistota je pro ně mnohem horší, než pokud by padlo jasné rozhodnutí o tom, zda se turnaj bude, nebo nebude konat. Každý by tak jasně věděl, na čem je a tomu by se přizpůsobil, a sám si například ujasnil, zda v případě konání pojede, nebo nikoliv.
Kdy se může rozhodnout?
V návaznosti na daný stav, kdy se patrně skutečně čeká na to, co řekne Švýcarsko, se může jako reálný termín rozhodnutí jevit datum před 19. dubnem. To by mělo oficiálně skončit současné omezení, kterým je zákaz akcí nad 1 000 lidí. Do té doby by vláda Švýcarska měla určitě rozhodnout o tom, co bude po tomto datu. A na daném rozhodnutí se následně jistě sveze i IIHF, když sama nemá odvahu něco rozhodnout.