Vydělávali v NHL miliony dolarů, přesto skončili na mizině. Legendární bek Chris Pronger vysvětluje, jak je to možné

Říkáte si, že hokejisté z NHL mají brzy vyděláno až do konce života? Rozhodně se to netýká všech. Člen síně slávy Chris Pronger upozorňuje, že mnoho profesionálních sportovců má po ukončení kariéry finanční problémy a prozradil, proč k tomu dochází.

i Zdroj fotografie: Philadelphia Flyers
                   

Pronger byl jedním z nejlépe placených hokejistů své doby a sám také o část vydělaných peněz přišel. Už jako teenager měl za podpisový bonus na účtu milion dolarů (zhruba 25 milionů Kč). „To je pro mladého člověka obrovská suma. Měl jsem na začátku štěstí na skvělé mentory, mnozí ho ale nemají. Je snadné hodně utrácet,“ naráží člen Triple Gold Clubu na jeden z problémů.

„Znám člověka, který měl podpisový bonus dva miliony dolarů. Okamžitě si koupil auta za 400 tisíc dolarů a 1,5 milionu utratil za dům pro svou matku. Neuvědomil si ale, že za to dluží daně,“ napsal Pronger na Twitter. Připomíná také, jak se situace změnila od roku 1993, kdy se stal profesionálem. Zatímco tehdy vydělávalo hodně hráčů ročně kolem 300 tisíc dolarů, v současnosti je průměrný plat v NHL kolem 2,5 milionu dolarů.

iZdroj fotografie: St. Louis Blues

Výraznou část (39-56%) přitom spolknou daně. „Ale jsou tu také poplatky za agenty (3-5%) a výdaje spojené s prací. Pro některé jde o výživové poradce, mimosezónní trenéry, pět až deset tisíc dolarů měsíčně za dům poblíž tréninkového centra… Sportovec může snadno měsíčně utratit dvacet tisíc dolarů (cca půl milionu korun),“ vysvětluje Chris Pronger, který má za sebou osmnáct sezón v NHL. Většina hokejistů se v NHL udrží výrazně kratší dobu.

„Průměrná délka kariéry jsou čtyři sezóny. Sportovec může mít úspory ve výši dvou až tří milionů dolarů, když skončí. Ale s vytvořenými návyky k utrácení se za pár let objeví problémy,“ zmiňuje obránce, jehož dres s číslem 44 visí pod stropem haly v St. Louis.

Mají snad dvě sady dokumentů?

Hráči se také potýkají s tím, že je bez okolků oškubou právníci a finanční poradci. „Je vám kolem dvaceti, jste svého druhu celebrita a každý ví, jaké vyděláváte peníze. Občas jsem měl pocit, že mají dvě sady dokumentů. Jednu pro sportovce a druhou pro všechny ostatní,“ uvedl Chris Pronger.

Hodně nebezpeční jsou podle něj investiční poradci. „Je běžné získat nabídku na investici, která potřebuje půl milionu dolarů a končí za tři dny. Po pár chybách moje pravidlo zní: Pokud někdo potřebuje odpověď právě teď, odpověď je vždy ne,“ nabízí snadný postup hokejista, který vyhrál Stanley Cup, olympiádu i mistrovství světa.

iZdroj fotografie: Philadelphia Flyers

Jako velkou past finančníků na sportovce vidí podepsání plné moci. „Jsme profesionální sportovci a ne profesionální investoři, takže chápu, že někdy uděláme tu chybu. Smutné na tom ale je, že pochybní poradci jsou mnohem běžnější, než si většina myslí,“ dodal Pronger.

Sedmačtyřicetiletý Kanaďan vidí nebezpečí i v kamarádech, kteří se chtějí na sportovci přiživit. „Například jde o nekvalifikované přátele na výplatní listině, investice do obchodů, protože jsme spolu vyrůstali a velké účty za zábavu. Je to těžké, ale musíte se naučit říkat ne,“ vypočítává Pronger, který v NHL nastoupil k 1340 zápasům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články