Některé extraligové kluby jsou proti asociaci. Chtějí menší počet týmů

Koncem dubna se ze strany Českého hokeje objevila krátkodobá nová podoba extraligy, ve které by hrálo více týmů, než nyní. Počet by se rozšířil na 16. Některé kluby však přišli s opačným návrhem. Chtějí počet výrazně snížit.

Zdroj fotografie: la.lv

Vedení Českého hokeje na konci měsíce dubna uvedlo několik informací k tomu, jak by mohly vypadat následující roky v extralize. Plán byl celkem jednoduchý a mělo by dojít k tomu, že se počet týmů hrajících extraligu rozšíří. A to až na 16. V praxi to bude znamenat, že se do extraligy bude postupovat, ale nebude se padat níže. Má jít o určité opatření, které plyne z problémů, které způsobil koronavirus. Až toto provizorní období pomine, dva týmy spadnou níže a původní počet se zase ustálí.

Některé kluby přišly s opačným návrhem

Pro některé je tento návrh celkem smysluplný, zajímavý a rozhodně s ním nemusí mít problém. Ukazuje se ale, že nakonec by přece jenom mohl vyvolat velké diskuze, jelikož se ozvaly i kluby, které s návrhem mají problém. Tedy abychom byli konkrétní, týmy přišly s vlastním možným řešením, jak by mohla extraliga po přechodnou dobu vypadat. A nutno říci, že je to návrh, který je oproti původnímu plánu Českého hokeje v podstatě opačný.

Zdroj fotografie: scrumorg-test.scrumguides.org

Kdo přišel s protinávrhem?

Byla to trojice extraligových klubů, a to konkrétně Bílý Tygři Liberec, dále Škoda Plzeň a ještě Sparta Praha. Tato trojice navrhuje Asociaci profesionálních klubů ledního hokeje jako řešení jejich variantu. Ta by spočívala ve zcela opačném postupu, než bylo navrhováno původně.

Počet klubů v extralize by se snižoval

Tento návrh je v podstatě také celkem jednoduchý, jelikož by fungoval přesně opačně, než ten předchozí. Zatímco v něm se měl počet účastníků extraligy zvyšovat, tady by se měl snižovat. V sezoně 2021/22 by v extralize bylo 13 celků a o rok později, v sezoně 2022/23 by v extralize hrálo už jenom 12 celků.

Zdroj fotografie: twitter.com

Logiku to má

Proč právě tento návrh? Když ho převedeme na řeč peněz, tak má pochopitelně logiku. Podle vyjádření je už teď pro řadu klubů problém sehnat sponzory a partnery, kteří by zajistili určitou ekonomickou stabilitu klubu. Snížením počtu týmů hrajících extraligu by došlo k tomu, že by se pro týmy snáze našli ti, kteří chtějí hokej podporovat. Podle některých hlasů už jsou teď, při počtu 14 klubů problémy, a co teprve, když se počet rozšíří na 16. Těch, kteří chtějí hokej podporovat, není neomezené množství a pokud by proti nim stálo méně týmů, logicky by měl každý z klubů větší jistoty, že si svého sponzora dokáže sehnat.

Čas do konce měsíce

Možná to nemusí být poslední návrh, který padne, jelikož kluby mají aktuálně čas do konce měsíce vyjádřit se. Jak k návrhu, se kterým přišel svaz, tak i k návrhu, se kterým přišla zmíněná trojice. Nebo může přijít i vlastní iniciativa na návrh další, vlastní.