Nejstarší čeští hokejisté v NHL, kterým důchod pomalu klepe na dveře (2. část)

Foto: hokej.cz

Česká hokejová škola vždy patřila mezi ostře sledované všemi skauty ze zahraničních soutěží. To ostatně dokládá i skutečnost, že se v zámořské nejvyšší soutěži letos mihlo dohromady 40 českých rodáků. Mezi nimi je samozřejmě několik mladíků v čele s Filipem Chytilem, Martinem Nečasem či Filipem Zadinou. Kromě těchto komet se v NHL ovšem objevilo samozřejmě i značné množství veteránů, kteří svými výkony umetly cestičku právě svým mladším kolegům. V předchozím článku jsme vám představili nejstaršího českého brankáře a nejstarší obránce, kteří v uplynulém ročníku hráli v zámoří. Jak je to s útočníky?

Michael Frolík

Málokterý český útočník je i v pokročilém věku tak výrazný jako právě Michael Frolík. Ten má za sebou velice povedený světový šampionát na Slovensku, kde spolu s Jakubem Voráčkem překonal dlouho stanovený český rekord v rámci kanadského bodování. Dařilo se mu také v NHL, Calgary Flames pomohl čtyřiatřiceti body ze 65 utkání, čímž si oproti sezóně předešlé výrazně polepšil. Kdyby jej nelimitovalo zranění, mohl dosáhnout mnohem lepších výsledků.

Ještě předtím se rodák z Kladna objevil v kádru Floridy Panthers, Chicaga Blackhawks či Winnipegu Jats. Kdysi byl veřejností korunován na nástupce Jaromíra Jágra, nicméně tento titul nikdy úplně nepotvrdil. V Calgary s ním počítají i na příští sezónu, stále má platnou smlouvu. Ve svých jednatřiceti letech patří mezi nejstarší tuzemské rodáky v NHL.

Ondřej Palát

Na postu levého křídla v NHL nebylo staršího českého hokejisty, než-li Ondřeje Paláta, jenž je po celou svou zámořskou kariéru věrný pouze Torontu Maple Leafs. Patří mezi nejproduktivnější tuzemské hráče v tamní nejvyšší soutěži, letos to potvrdil ziskem 34 kanadských bodů. K překonání své nejlepší třiašedesáti bodové sezóny to ale nestačilo. Objevil se také v sestavě Miloše Říhy na světovém šampionátu, kde přispěl dvěma body. V osmadvaceti letech jeho éra zatím ještě zdaleka nekončí.

Tomáš Plekanec

Ještě předtím, že se Tomáš Plekanec definitivně vrátil do Čech, odehrál poslední tři zápasy v dresu Montrealu Canadiens, který byl jeho domovem po celou dobu působení v zámoří. Kromě kratičké, sedmnácti zápasové anabáze v Torontu nikdy nenastoupil v barvách jiného klubu. Po dobu čtrnácti sezón se vypracoval v elitního útočníka, jehož jméno se dá skloňovat v souvislosti s ostatními klubovými legendami. Českou veřejností je milován zejména proto, že nikdy nevynechal příležitost reprezentovat národní barvy, když měl možnost. Má za sebou patnáct po sobě jdoucích mezinárodních akcí, na nichž vždycky patřil mezi nejlepší hokejisty.

Letos se vrátil do rodného Kladna, kterému ve spolupráci s Jaromírem Jágrem pomohl k návratu mezi českou hokejovou elitu. Nyní se začalo spekulovat o jeho případném přesunu do Komety Brnu, za kterou rovněž ve „volných chvílích“ nastupoval. Ať už to s ním dopadne jakkoli, titul nejstaršího Čecha v NHL pro letošní ročník mu již nikdo neodpáře. Aktuálně je mu 36 let.

Perlička na závěr

Všem českým hokejistům v našem seznamu je dohromady úctyhodných 187 let. Uvidíme, jestli se v příštím ročníku tato hranice ještě zvedne.

Foto: hokej.cz