Návrat Bouwmeestera na led se rovná hazardování se životem

i Foto: sportsnet.ca
                   

Úterní zápas mezi Anaheimem Ducks a St. Louis Blues se do dějin hokeje málem zapsal černou tuší. Zkušený obránce hostujícího celku Jay Bouwmeester totiž zkolaboval přímo na střídačce během komerční pauzy a nebýt včasného zásahu lékařů, mohla událost skončit tragicky. Hokejista byl následně převezen do nemocnice a z vyjádření vedení klubu vyplývá, že momentálně již není v ohrožení života. Návrat na led mu ovšem odborníci příliš nedoporučují. Prý by se takové rozhodnutí rovnalo hazardování se životem.
Kanadského obra skolila srdeční příhoda

Šestatřicetiletý rodák z Edmontonu nastoupil do zápasu proti Anaheimu Ducks s vydatnou podporou na tribunách. Utkání totiž přihlížel jeho milovaný otec, který ale v průběhu třinácté minuty utkání utrpěl stejně jako všichni ostatní ohromný šok. Jay Bouwmeester se totiž přímo na střídačce během komerční pauzy bezvládně skácel k zemi, načež přispěchal lékařský personál a započalo oživování pomocí defibrilátorů. Ty mu nakonec zachránily život, jelikož hokejista a otec dvou dcer prodělal srdeční příhodu.

Spoluhráči a vedení klubu St. Louis Blues s napětím sledovali, jak se zdravotní stav jejich kolegy i kamaráda změní. Z vyjádření klubu vyplynulo, že Bouwmeester už naštěstí není v ohrožení života, končetiny fungují a komunikace taktéž nedělá problém. Ten může nastat až v otázkách návratu na hokejovou scénu. Většina uznávaných lékařů se shoduje, že s kariérou sportovce by po takové události pokračovat neměl.

Na vině může být dlouhodobé onemocnění srdce

Důvody, proč Jay Bouwmeester prodělal srdeční příhodu, dosud nejsou známy. K děsivé události každopádně nedošlo jenom tak a většina lékařů se shoduje, že na vině může být například dlouhodobé onemocnění srdce, které se u něj zatím neprojevilo. Pokud se tento scénář potvrdí, pak určitě není na místě, aby vytáhlý obránce v kariéře hokejisty pokračoval. V opačném případě totiž hrozí další podobné příhody a ne vždycky se zdravotnickému personálu musí podařit život zachránit.

Onemocnění srdce se povětšinou spojují se staršími osobami, nicméně se nevyhýbají ani těm mladším a právě profesionální sportovci jsou hodně ohroženou skupinou. Vzpomeňme například na tragickou smrt třiadvacetiletého cyklisty Jimmyho Duquennoye nebo srdeční zástavu českého hokejisty Jiřího Fishera. V druhém případě se sice povedlo zasáhnout včas, nicméně pokud o potížích s jedním z nejdůležitějších orgánů v těle víte dopředu, rovná se opětovné pokoušení štěstí zbytečnému balancování na prahu života a smrti, nemyslíte?

Jay Bouwmeester se v zámořské NHL poprvé představil v roce 2002 a od té doby vystřídal pouze tři profesionální kluby. Začínal na Floridě, odkud se později přesunul do Calgary a nakonec zakotvil v barvách St. Louis, kde kroutí osmou sezónu. Pokud se nyní rozhodně odejít do důchodu, může tak učinit s vědomím, že po sobě zanechal výraznou stopu. A nikdo by mu to rozhodně neměl za zlé.

Foto: sportsnet.ca

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 193 hlasů
Nahlásit chybu
AutoŽivě.cz
Česká pošta začala používat elektrická auta pro rozvoz dopisů a balíčků. Výběr je ovšem poněkud bizarní
ArmádníZpravodaj.cz
Temná stránka armádní historie. Američané po vylodění v Normandii páchali brutální krutosti. Nejsou to takový svatoušci, jak je prezentováno
Události247.cz
Kam se odebrat při případném kolapsu civilizace? Studie jasně ukázala na jednu zemi
VědaŽivě.cz
Jaká byla šance, že jste se narodili právě vy a čemu můžete děkovat za váš život?