Návrat Bouwmeestera na led se rovná hazardování se životem – SportyŽivě

Návrat Bouwmeestera na led se rovná hazardování se životem

i Foto: sportsnet.ca
                   

Úterní zápas mezi Anaheimem Ducks a St. Louis Blues se do dějin hokeje málem zapsal černou tuší. Zkušený obránce hostujícího celku Jay Bouwmeester totiž zkolaboval přímo na střídačce během komerční pauzy a nebýt včasného zásahu lékařů, mohla událost skončit tragicky. Hokejista byl následně převezen do nemocnice a z vyjádření vedení klubu vyplývá, že momentálně již není v ohrožení života. Návrat na led mu ovšem odborníci příliš nedoporučují. Prý by se takové rozhodnutí rovnalo hazardování se životem.
Kanadského obra skolila srdeční příhoda

Šestatřicetiletý rodák z Edmontonu nastoupil do zápasu proti Anaheimu Ducks s vydatnou podporou na tribunách. Utkání totiž přihlížel jeho milovaný otec, který ale v průběhu třinácté minuty utkání utrpěl stejně jako všichni ostatní ohromný šok. Jay Bouwmeester se totiž přímo na střídačce během komerční pauzy bezvládně skácel k zemi, načež přispěchal lékařský personál a započalo oživování pomocí defibrilátorů. Ty mu nakonec zachránily život, jelikož hokejista a otec dvou dcer prodělal srdeční příhodu.

Spoluhráči a vedení klubu St. Louis Blues s napětím sledovali, jak se zdravotní stav jejich kolegy i kamaráda změní. Z vyjádření klubu vyplynulo, že Bouwmeester už naštěstí není v ohrožení života, končetiny fungují a komunikace taktéž nedělá problém. Ten může nastat až v otázkách návratu na hokejovou scénu. Většina uznávaných lékařů se shoduje, že s kariérou sportovce by po takové události pokračovat neměl.

Na vině může být dlouhodobé onemocnění srdce

Důvody, proč Jay Bouwmeester prodělal srdeční příhodu, dosud nejsou známy. K děsivé události každopádně nedošlo jenom tak a většina lékařů se shoduje, že na vině může být například dlouhodobé onemocnění srdce, které se u něj zatím neprojevilo. Pokud se tento scénář potvrdí, pak určitě není na místě, aby vytáhlý obránce v kariéře hokejisty pokračoval. V opačném případě totiž hrozí další podobné příhody a ne vždycky se zdravotnickému personálu musí podařit život zachránit.

Onemocnění srdce se povětšinou spojují se staršími osobami, nicméně se nevyhýbají ani těm mladším a právě profesionální sportovci jsou hodně ohroženou skupinou. Vzpomeňme například na tragickou smrt třiadvacetiletého cyklisty Jimmyho Duquennoye nebo srdeční zástavu českého hokejisty Jiřího Fishera. V druhém případě se sice povedlo zasáhnout včas, nicméně pokud o potížích s jedním z nejdůležitějších orgánů v těle víte dopředu, rovná se opětovné pokoušení štěstí zbytečnému balancování na prahu života a smrti, nemyslíte?

Jay Bouwmeester se v zámořské NHL poprvé představil v roce 2002 a od té doby vystřídal pouze tři profesionální kluby. Začínal na Floridě, odkud se později přesunul do Calgary a nakonec zakotvil v barvách St. Louis, kde kroutí osmou sezónu. Pokud se nyní rozhodně odejít do důchodu, může tak učinit s vědomím, že po sobě zanechal výraznou stopu. A nikdo by mu to rozhodně neměl za zlé.

Foto: sportsnet.ca

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 198 hlasů
Nahlásit chybu
AutoŽivě.cz
Faktory ovlivňující cenu každého ojetého vozidla. O některých možná ani nevíte
ArmádníZpravodaj.cz
Sýrie v ohrožení: Turecko dodalo džihádistům protiletadlové komplety Hawk
Události247.cz
Hlavní hygienička Svrčinová: Restaurace jen pro vybrané a konec antigenních testů. Tomu se říká „motivace“ k očkování
VědaŽivě.cz
Psaní levou rukou je spojováno s genialitou. Mezi výjimečné patří jen 10 procent světové populace