Mistrovství světa v hokeji každý rok? Přehnané. IIHF by se měla inspirovat fotbalem

KOMENTÁŘ: Největší sportovní událost roku je u konce. Světový šampionát ve fotbale přilákal k televizním obrazovkám podle prvních odhadů opět téměř polovinu populace. V čem by se měly od turnaje inspirovat další sporty v čele s ledním hokejem?

i Zdroj fotografie: IIHF
                   

Nejkontroverznější mistrovství světa ve fotbale je za námi. Dvaadvacátý světový šampionát pod hlavičkou FIFA, konaný v dlouhodobě kritizovaném Kataru, navíc v nezvyklém termínu, si přesto dokázal získat téměř polovinu planety. Strhující finále mezi obhájcem titulu z Francie a Argentinou bylo jen třešničkou na dortu. I letošní ročník však ukázal, v čem je výjimečnost turnaje a z čeho by se měly konkurenční sporty poučit v pořádání velkých akcí.

Šampionát jednou za čtyři roky

Výjimečnost. Právě v tom je síla fotbalového mistrovství světa, které se koná pouze jednou za čtyři roky. Fotbalisté mají v dresech svých reprezentací v průběhu kariéry jen několik málo možností bojovat o vysněný pohár. Získat jej však zdaleka není samozřejmostí. Své o tom ví i Cristiano Ronaldo, který je v tomto ohledu rekordmanem. Ani gól na každém z pěti posledních mistrovství mu však triumf nepřinesl.

iZdroj fotografie: Creative Commons / Nazionale Calcio CC BY 2.0

Radovali se jiní. Před Argentinci slavili Francouzi, Němci, Španělové a před dvaceti lety také Brazilci. Z finálových soubojů se tak staly doslova nepřehlédnutelné události, které musel zaznamenat takřka každý. Na rozdíl od hokejového světového šampionátu, který se každoročně opakuje, vítězové skutečně píší historii. Je totiž otázkou, kolik vítězů světových šampionátů z uplynulých deseti let by dal průměrný hokejový fanoušek dohromady? A na kolik památných utkání si vzpomíná?

Povzbuzení návštěvnosti a úrovně?

Hokejové mistrovství světa, které by se konalo pouze jednou za dva, tři či čtyři roky, by tak v tomto ohledu nemuselo být špatným nápadem. Narozdíl od fotbalového světa je totiž takřka jasné, že ve finále uspěje jedna z hokejových velmocí a zemí velké sedmičky. Do ní se řadí i reprezentace Česka a Slovenska, ač jejich triumfy jsou již také vousaté. Nižší frekventovanost turnajů by pomohla zřejmě i návštěvnostem akce.

iZdroj fotografie: Česká hokejová reprezentace

Zatímco v době českého pořadatelství šampionátu v roce 2015 sledovalo utkání přímo na stadionu téměř dvanáct tisíc diváků, poslední šampionát ve Finsku přinesl jen poloviční návštěvnost. Je však velmi nepravděpodobné, že se IIHF poučí a bude přidávat šampionátu vyšší váhu. Na druhé straně jejím cílem je, stejně jako v případě FIFA, získat co nejvyšší finanční prostředky.

Má být mistrovství světa v hokeji jen jednou za čtyři roky jako u fotbalu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články