Litvínov získal hráče, který změnil NHL

Foto: upnewsinfo.com

Hokejový Litvínov čeká na jaře boj o záchranu v české nejvyšší soutěži a s tímto úkolem mu má nově pomoci kanadský hokejista ukrajinsko-nigerijského původu Akim Aliu. Ten byl přitom ještě v sobotu speciálním hostem pořadu Hockey Night in Canada, kde mimo jiné odpovídal na otázky týkající se rasistického chování bývalého kouče Calgary Billa Peterse. Jeden z nejvlivnějších mužů hokejového vyráží na svou šestadvacátou štaci, což je v rámci celého světa naprostým unikátem.

Jiří Šlégr si novou posilu pochvaluje

Třicetiletý rodák z Okene uzavřel svou zámořskou misi a rozhodl se odejít na evropský kontinent. K překvapení všech si za nové působiště vybral tuzemský Litvínov, který v současné době bojuje o záchranu. Jiří Šlégr věří, hokejista tradičně hrající na pravém křídle, který ovšem zvládne odvádět i defenzivní práci, přispěje k setrvání klubu mezi českou elitou, což na oficiálních stránkách Vervy vyjádřil slovy:

„Akim je urostlý hráč s výborným čtením hry a na svoji výšku i výborným bruslením. Očekáváme od něj především důraz, tvořivost a podporu útoku.“

Akim Aliu a kauza, díky níž si získal popularitu

Akim Aliu na ledové ploše nikdy vyloženě nepatřil mezi hvězdy. O tom svědčí například skutečnost, že většinu let za mořem strávil v nižších soutěžích. Poslední rok hrál za Orlando Solar Bears, jimž náleží místo až v třetí nejvyšší soutěži. Pozornost na sebe upoutal především díky kauze Michaela Babcocka, jemuž dělal dlouhá léta asistenta Bill Peters.

Právě toho Aliu označil za rasistu a neváhal na Twitteru detailně popsat všechna peprná označení, jichž se mu v rámci nováčkovské smlouvy dostalo. Hokejista například tvrdí, že jej Peters označil za „negra“ a učinil tak jenom proto, že se mu nelíbila muzika, kterou v kabině před zápasem pouštěl.

Když se tyto informace dostaly až k vedení Calgary Flames, neváhalo a trenéra okamžitě suspendovalo. Čtyři dny na to se sám Peters rozhodl rezignovat a odejít do ústraní. Dokonce je velmi pravděpodobné, že o práci ve sféře profesionálního hokeje už nikdy nezavadí.

Aliu je jedním z nejvlivnějším mužů světového hokeje

Na základě svědectví nové posily Litvínova se v NHL strhla lavina dalších přiznání a jednotlivé kluby už učinily zásadní kroky v boji proti rasismu. Díky tomu se Aliu dostal na seznam dvaceti nejvlivnějších mužů hokejového prostředí magazínu The Hockey News, kde dokonce překonal i legendárního Steva Yzermana či Austona Matthewse. Sám hokejista ale tvrdí, že umístění v tomto žebříčku nehraje žádnou zásadní roli a navíc o popularitu na základě rasismu nikdy nestál:

„Jakmile se to stalo, můj život se obrátil vzhůru nohama. Byla to věc, která mě dlouho trápila, ale nevěděl jsem, jak a kdy bych svůj příběh vyprávěl.“

Jeho slova dokládá i rozhodnutí posílit Litvínov, který snad od světové špičky nemůže být vzdálenější.

Foto: upnewsinfo.com